Ministr obrany Martin Stropnický navštívil vojáky na cvičení Cooperative Security

Autor: Michal Voska

Koordinace zemí Středoevropské obranné spolupráce, ale i ukázka ochrany hranic v rámci mezinárodního cvičení Cooperative Security v rakouském vojenském výcvikovém prostoru Allentsteig. Tak vypadala návštěva ministra obrany Martina Stropnického, který vedl dialog v rámci obranné strategie a pochválil zúčastněné vojáky za jejich profesionalitu.

Ministr obrany Martin Stropnický navštívil vojáky na cvičení Cooperative Security

Ministra po přistání přivítal přidělenec obrany na Slovensku generálmajor Ján Gurník, Jakub Novák, chargé d´affaires a Martina Tauberová, vedoucí obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví ČR v Rakousku. Po úvodním zahájení následovala řada dynamických ukázek, včetně prezentace technických prostředků k ochraně a monitoringu hranic.

„Viděli jsme tu detailní způsob, jak vlastně schengenskou hranici chránit, když je, řekněme, pod mírným tlakem, nebo naopak větším tlakem. Jednotlivé logistické kroky jsou, musím říct, propracovány do nejmenšího detailu. Z toho náporu v roce 2015 jsme se všichni poučili. Jde tady především o to, aby nedocházelo k nekontrolovanému přechodu hranice,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Do cvičení vojensky přispívá Rakousko, které je zároveň hlavním organizátorem, v počtu do 2209 vojáků a vzdušnými průzkumnými prostředky, dále pak Maďarsko v počtu 43 osob a 9 kusy techniky a samozřejmě Česká republika v počtu 78 vojáků z Bučovic a Jinců. Do cvičení bylo zapojeno i 21 kusů techniky, zejména pak vozy IVECO.

Cvičení Cooperative Security

Autor: J. Horníček

Nahrává se přehrávač videa ...