Ministr obrany Martin Stropnický gratuloval legendě Daně Zátopkové k 95. narozeninám

Autor: Ivana Roháčková, ASC Dukla, Lucie Růžková

S orchidejí a lahví slivovice v úterý hodinu po poledni přišel ministr obrany Martin Stropnický gratulovat české oštěpařské legendě Daně Zátopkové, manželce neméně známého československého atleta, vytrvalostního běžce a olympijského vítěze Emila Zátopka. Slavná atletka právě dnes oslavila 95. narozeniny a stále se těší dobrému zdraví.

Gratulace Daně Zátopkové

To, že ji pozitivní nálada rozhodně neopouští, bylo vidět v průběhu rozhovoru, který se nesl nejen kolem sportu a závodů. Martin Stropnický se Dany Zátopkové ptal na atletiku i na to, který stadion si během aktivního sportování nejvíce oblíbila. Překvapila ho ale odpovědí na otázku, o kolik let byl Emil Zátopek starší. „O pět hodin,“ odpověděla rodačka z Fryštátu na Karvinsku, která má dodnes ráda červené víno. Modrým Portugalem ostatně nepohrdla ani při přátelském rozhovoru s ministrem obrany.

„S Emilem jsme si vždy při oslavách narozenin připravovali speciální drink. Smíchá se slivovice, dva díly toniku a dvě lžičky citronové šťávy. Všechno nejlépe vychlazené. Bylo to moc dobré a pořád je,“ řekla jubilantka.

Manželé se seznámili v roce 1945 na atletických závodech ve Zlíně, kdy už byl Emil známým běžcem. Vzali se o tři roky později, tedy v roce 1948, v Uherském Hradišti, když se vrátili z letních olympijských her v Londýně.

Stále sleduje sportovní události

Dana Zátopková je stále věrnou divačkou všech sportovních událostí. Sleduje všechno, snad jen s výjimkou krasobruslení. Obrovskou radost má z oštěpařských medailí na mistrovství světa v Londýně i trenérských úspěchů Jana Železného. Z fotbalu pravidelně kouká jen na „ten lepší“, jako je mistrovství světa a Evropy.

Během rozhovoru s ministrem obrany zavzpomínala i na své působení v Dukle Praha v letech 1952 až 1957.  „Bylo to pro mě nejkrásnější období. Dukla v mém sportovním životě sehrála velkou roli. Podala mi pomocnou ruku a bylo velice příjemné, když jsem za ni závodila. Cítila jsem úžasnou úlevu, když jsem při tom všem úsilí nebyla sama,“ vysvětlila oštěpařka, která se na konci minulého roku musela vypořádat se zlomeninou krčku.

Na závěr setkání Dana Zátopková věnovala Martinu Stropnickému podepsanou autorskou knihu Náš život pod pěti kruhy. Tu začali oba manželé psát už v roce 1960. Jenže vzhledem k režimu byly jejich myšlenky seškrtané. Zhruba před pěti se ale Dana Zátopková dala do psaní znovu, navázala tam, kde tehdy skončila a navíc ještě řadu příhod a postřehů, které tehdy nemohly vyjít, doplnila. Kniha spatřila světlo světa minulý rok v únoru a nyní ji bude mít ve své knihovně i ministr obrany.