Ministr obrany Lubomír Metnar na Žofínském fóru diskutoval se zástupci zbrojních společností

Autor: Lucie Růžková, mjr. Vlastimila Cyprisová, oddělení komunikace s veřejností, GŠ AČR

Ve Velkém sále paláce Žofín se ve čtvrtek 28. června konalo 222. Žofínské fórum na téma Armáda ČR, její modernizace a role našeho zbrojního průmyslu v rámci bezpečnostní situace ve světě. Ministerstvo obrany reprezentoval šéf resortu Lubomír Metnar a náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic MO Daniel Koštoval. Za Armádu ČR promluvil náčelník Generálního štábu generálporučík Aleš Opata.

V auditoriu fóra zasedli náměstci ministra obrany Pavel Beran a Tomáš Kuchta a také zástupci zbrojních společností.

Na Žofínském fóru vystoupil ministr obrany Lubomír Metnar, který se dnes ujal úřadu. Ve svém projevu připomněl, že poslední dva roky přinesly celou řadu nepředpokládaných událostí a změn, které mají výrazný vliv na celou západní civilizaci. V kombinaci s dlouhodobě podhodnocenými výdaji na obranu a nedostatečným rozvojem schopností řady evropských armád, které se do značné míry spoléhaly na silného transatlantického spojence, se Česká republika dostala do nezáviděníhodné situace.

Postavit se výzvám čelem

„Jedinou možností je postavit se ke všem výzvám čelem a začít je postupně řešit. Budeme dále implementovat Strategii vyzbrojování a podpory rozvoje obranného průmyslu, a to s důrazem na budování systému bezpečnostních dodávek a zřízení institutu strategického dodavatele,“ řekl ministr obrany Metnar.

Upozornil, že se také zaměří na důsledné, rychlé a kvalitní zprocesování klíčových vyzbrojovacích projektů, aby se potřebná technika dostala co nejdříve do výzbroje naší armády.

„V tomto směru se zasadím zejména o co nejlepší podmínky pro zodpovědná pracoviště, která se na akvizičních projektech podílejí,“ podotkl s tím, že bude trvat na tom, aby byl do všech dodávek zapojen český průmysl.

Náčelník Generálního štábu generálporučík Opata během svého vystoupení hovořil o hrozbách a operačním prostředí a směrech a prioritách rozvoje.

Modernizace, nákup, systém velení

Mezi priority Armády ČR řadí projekty okamžitého dopadu, výstavbu sil, modernizaci a nákup, systém velení a řízení a nábor personálu. Za nejdůležitější považuje čtyři klíčové modernizační projekty, a to přezbrojení 7. mechanizované brigády, pořízení děla ráže NATO, nahrazení dosluhujícího vrtulníku Mi-24/35 novým víceúčelovým vrtulníkem a modernizaci radiotechnického vojska.

„Překotný rozvoj technologií ať už informačních nebo na poli zbraňových systémů nás nutí k modernizaci. Rozšíření bezpečnostních hrozeb vyžaduje nové schopnosti AČR a celkový nárůst kapacit a početního stavu,“ konstatoval generál Opata.

Zdůraznil také, že se díky tomu, že armáda je nejdůvěryhodnější institucí, daří nábory. „Armádě se daří rekrutovat zhruba 2 tisíce vojáků z povolání, což je důležité pro doplňování jednotek. Je to pro nás dobrý signál,“ dodal.