Ministr obrany Lubomír Metnar jednal v Bruselu o společných cvičeních i boji proti hybridním hrozbám

Autor: Jan Pejšek, ředitel odboru komunikace MO

Ve dnech 3. a 4. října se v Bruselu za účasti ministra obrany Lubomíra Metnara konalo pravidelné zasedání ministrů obrany NATO.

Českou delegaci dále tvořili velvyslanec při NATO Jiří Šedivý, náměstek ministra obrany Jakub Landovský a generálporučík František Malenínský, vojenský představitel ČR při NATO.

Oběma dny se prolínala dlouhodobá společná témata, kterými jsou nutnost navyšování výdajů na obranu v evropských členských zemích a s tím související rozvoj vojenských schopností.

„Ve svých vystoupeních jsem spojencům potvrdil, že Česká republika má jasno, jak dosáhnout výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP v roce 2024. A hlavně máme jasno, do jakých hlavních modernizačních projektů tyto peníze investovat,” uvedl ministr obrany a doplnil: „Všichni si moc dobře uvědomujeme nutnost udržet jednotu v rámci Aliance. Musíme se vyrovnat s asymetrií ve výdajích na obranu mezi USA a zbytkem NATO.“

Mezi další řešená témata patřily spolupráce NATO-EU, společná cvičení, boj proti hybridním hrozbám, vojenská mobilita a posilování dopravní infrastruktury.

„Byla to má první schůzka aliančních ministrů obrany. Rozhodně byla zajímavá a přínosná. Chci poděkovat všem kolegům z Prahy i Bruselu za precizní přípravu,” shrnul na závěr Lubomír Metnar.