Ministr obrany k úmrtí vojáků v Afghánistánu: Budu si jich vždycky vážit

Autor: (oha)

Ministr obrany Martin Stropnický dnes na mimořádné tiskové konferenci vyjádřil hlubokou soustrast pozůstalým čtyř vojáků, kteří dnes ráno zahynuli v Afghánistánu. Zemřelým příslušníkům AČR vzdal hold. „Do důsledků splnili svoji povinnost profesionálních vojáků a budu si jich vždycky vážit,“ uvedl.

Pozůstalým ministr Stropnický slíbil, že ministerstvo obrany udělá vše pro to, aby jim v této těžké chvíli mohlo být nápomocno po lidské i materiální stránce. Zraněnému vojákovi armáda zajistí v nejbližší možné době letecký transport do České republiky, kde mu bude poskytnuta nejlepší možná péče.

Martin Stropnický zároveň zdůraznil, že v tuto chvíli je důležité nezapomínat na ty, kteří v afghánském Kábulu a na základně Bagrám dál slouží a tento okamžik nepochybně „velice intenzivně prožívají“. „Tímto jim vyjadřuji veškerou podporu. Chci říci, že ministerstvo obrany a vláda ČR stojí pevně při nich, že si vážíme jejich práce, že si jí vysoce ceníme a že mají náš obdiv a respekt,“ konstatoval ministr Stropnický, který hodlá vojáky v Afghánistánu v dohledné době osobně navštívit.

Ještě před zítřejším jednáním vlády se na mimořádné schůzce k této tragédii sejdou premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel, aby se poradili o dalších krocích a postupu. Záležitost podle ministra Stropnického ovlivní i samotné zasedání vlády: „Nepochybně tato smutná událost bude prvním bodem jednání,“ sdělil.

Tisková konference

Autor: Jiří Hokův

Nahrává se přehrávač videa ...