Ministr Metnar, zástupci armády, prezidenti a premiéři Čech a Slovenska si na Vítkově připomněli založení státu

Autor: Lucie Růžková

Položením věnců ke hrobu Neznámého vojína na Čestném dvoře Národního památníku v Praze na Vítkově si sté výročí výročí vzniku samostatného československého státu připomněl ministr obrany Lubomír Metnar, zástupci armády v čele s náčelníkem Generálního štábu AČR generálporučíkem Alešem Opatou, prezident Miloš Zeman a jeho slovenský protějšek Andrej Kiska, premiér České republiky Andrej Babiš i slovenský Peter Pellegrini, nechyběli veteráni a řada dalších hostů.

Pietní akt za deštivého dopoledne zahájila Čestná stráž AČR, která za doprovodu chorálu Ktož sú boží bojovníci přinesla na Čestný dvůr památníku historické armádní prapory. Poté vojenské jednotky pozdravil ministr obrany Lubomír Metnar s náčelníkem Generálního štábu AČR generálporučíkem Alešem Opatou.

Věnce k hrobu Neznámého vojína nejdříve položili prezidenti obou zemí, které následovali také český a slovenský premiér. Poté přistoupil ministr Metnar s generálem Opatou, zástupci církví a veteráni.

Minutou ticha pak všichni přítomní uctili památku vojáků padlých v boji za svobodu a nezávislost. Pietní akt ukončilo vystřelení několika čestných salv za zvuků trubky a odnesení historických praporů.

Pietní akt na Čestném dvoře Národního památníku v Praze na Vítkově

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...