Ministr Martin Stropnický se setkal s račickými medailisty světového šampionátu

Autor: Ivana Roháčková, ASC Dukla

Lesk kanoistických medailí závodníků Dukly z mistrovství světa v Račicích během pár dní nevybledl. Na kráse jim naopak dodala přítomnost ministra obrany Martina Stropnického na besedě a autogramiádě s Martinem Fuksou, Josefem Dostálem, posádkou K4 a K2 Danielem Havlem, Jakubem Špicarem, Janem Štěrbou, Radkem Šloufem a jejich trenéry. Akce v Armádním sportovním centru (ASC) Dukla se zúčastnil i ministrův náměstek Tomáš Kuchta, besedu moderoval ředitel ASC Dukla plukovník Jaroslav Priščák.

Ministr Martin Stropnický se setkal s račickými medailisty světového šampionátu

„V Račicích se opět ukázalo, jaké máme skvělé závodníky. Všem gratuluji, vaše úspěchy jsem sledoval. Nám teď přibyla práce, protože za ně musím na ministerstvu někde najít finanční prostředky na odměny. Nikdo se ale nemusí obávat, určitě se najdou,“ prohlásil Martin Stropnický.

Jeho slova mají opodstatnění. Takové výsledky nečekali ani největší kanoističtí optimisté. Česko na světovém šampionátu v Račicích vybojovalo šest medailí, z toho dokonce čtyři v olympijských disciplínách. Dva tituly mistrů světa. Čtvrté místo v medailové tabulce národů. Česká rychlostí kanoistika zažila v Račicích díky kanoistům z Dukly Praha sportovně nejúspěšnější mistrovství světa v historii samostatné České republiky. A navíc v průběhu finálového víkendu prošlo areálem v Račicích dvanáct tisíc lidí, kteří vytvořili úchvatnou atmosféru. Při tom ještě před pár lety tento sport paběrkoval.

Hvězdy tvoří partu

Jenže to už je minulost. V Dukle jsou soustředěny hvězdy, které tvoří partu. Táhnou za jeden provaz a dokáží spolu komunikovat, a to je základem úspěchu. Nyní si ho medailisté užívají plnými doušky. Mají čas na oslavy, a než se v říjnu vrátí na vodu, užijí si s blízkými dovolenou.

Kanoista Martin Fuksa dostal díky zlatu na pětistovce a stříbru na kilometru nespočet gratulací. „Všechny mě moc potěšily. Ale víc pro mě byly plné račické tribuny. Je skvělé, že nás přišlo povzbudit tolik lidí,“ pochvaloval si.

Jeho kajakářský kolega Josef Dostál měl v Labe aréně početné a rozmanité příznivce. Mezi ně patřil i dvouletý bratr Oliver. „Z vyprávění vím, že pětistovkové finále probrečel. Bylo tam na něj moc lidí a hluku. Nějaké vzpomínky se mu ale snad vryly do paměti, zatím nejvíc hvízdání na prsty při mém povzbuzování,“ sdělil šampion na pětistovce a držitel bronzu na dvojnásobné trati.

Štěrba přemýšlí o prodloužení kariéry

V nečekaném rozpoložení se po MS ocitl nejzkušenější z duklácké party Jan Štěrba. Člen úspěšných posádek čtyřkajaku přemýšlí v 36 letech o konci kariéry, ale vše ještě zvažuje. „Měl jsem kliku, že ke mně dorostli vynikající kajakáři jako Pepa Dostál nebo Dan Havel a dostal jsem šanci s nimi jezdit. Bylo to nejkrásnější období mé kariéry,“ vzpomněl na dva olympijské bronzy na kilometru a světový titul z roku 2014.

Nyní se úspěšná posádka pozměnila a olympijskou se stala poloviční trať. Na ní získal v Račicích další bronz. „Teď se rozhoduju, jestli mám závodění pověsit na hřebík, ale možná si kariéru ještě prodloužím. Sice tvrdě trénujeme, ale za úspěchy ta dřina stojí,“ přemítal.

Na konci besedy za několikaletou podporu rychlostních kanoistů, hlavně v letech bez medailí a neúčasti na LOH, předal předseda Českého svazu kanoistů Jan Boháč řediteli ASC Dukla plukovníku Jaroslavu Priščákovi pamětní medaili mistrovství světa v Račicích.