Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Ministr Martin Stropnický bilancoval naplňování priorit resortu obrany

Ministr Martin Stropnický bilancoval naplňování priorit resortu obrany

23.1.2017 • Na Ministerstvu obrany se dnes uskutečnila tisková konference ministra obrany Martina Stropnického, na které bylo shrnuto uplynulé období a představeny priority resortu v roce 2017, včetně významných zakázek a plánu na navyšování obranného rozpočtu pro příští roky. Konference se zúčastnil i náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a náměstci ministra obrany Daniel Koštoval, Pavel Beran a Tomáš Kuchta.

Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický

Ministr Stropnický v úvodu zdůraznil význam členství České republiky v NATO: „Vzhledem k mezinárodní bezpečnostní situaci, vzhledem k politickému vývoji v některých našich aliančních nebo partnerských zemích bych rád zdůraznil, že pro obranu ČR je funkční, silná a dynamicky se rozvíjející obranná Aliance alfou a omegou.“

Náčelník Generálního štábu armádní generál Josef Bečvář dodal: „V loňském roce bylo do hotovostního systému začleněno zhruba 3 000 vojáků, ať již pro potřeby Aliance, tak i Evropské unie. Pravidelně se účastníme zahraničních misí a cvičení. Nejčerstvější pak je cvičení Training Bridge v Litvě o počtu 112 vojáků a 37 kusů techniky.“

Meziroční rozpočtový nárůst téměř 10 %

V otázce financí Martin Stropnický vyzdvihl téměř 10procentní meziroční rozpočtový nárůst. „Zemí, které mají podobnou dynamiku růstu výdajů na obranu, je například v Evropě velmi málo,“ zdůraznil. Cíle - dosáhnout deklarovaných 1,4 % HDP v roce 2020 - ministerstvo obrany podle jeho slov zdaleka nevzdalo. V následujících týdnech podle ministra Stropnického budou zahájeny rozhovory na Ministerstvu financí týkající se rozpočtu na rok 2018 s výhledem na roky 2019 a 2020. „My považujeme za zcela realistické, aby ten nárůst byl takový, abychom 1,4 % HDP dosáhli,“ podotkl.

Do armády proudí stále více lidí

Za jeden z nesporných úspěchů minulého období ministr označil výsledky náborů. V současné době armáda čítá 23 200 profesionálních vojáků. Jen v loňském roce zaznamenala čistý přírůstek 1 300 vojáků. Stoupl také počet příslušníků aktivní zálohy na téměř 1 500. „Toto číslo budeme usilovně tlačit směrem nahoru a šance je relativně solidní,“ sdělil Stropnický s tím, že zájem veřejnosti vzbudila i dobrovolná cvičení. I zde resort registruje slušný počet zájemců. Dále byla schválena řada klíčových změn v branné legislativě a všech pět státních podniků dosáhlo výrazného zisku. „Za významné považuji i otevření komunitního centra pro válečné veterány v Brně a pracoviště dětské následné intenzivní péče v Olomouci,“ uvedl ministr.

Díky významný krokům bylo možné optimalizovat vojenské újezdy, a vytvořit CHKO Brdy. Armáda ČR plnila naše spojenecké závazky a dokázala tak, že ČR je spolehlivým partnerem v Alianci. Ve stejném duchu bude resort obrany pokračovat i v letošním roce. Armáda se zúčastní výcvikových aktivit v Pobaltí, nadále bude probíhat nasazení v Afghánistánu, Mali, v Iráku, ale též v řadě pozorovatelských misí.

Klíčové zakázky: gripeny, nákupy dopravní techniky i radiolokátory

Z akvizičních úspěchů loňského roku byly zmíněny zakázky na provozování letounů JAS-39 Gripen na dalších 12 let s dvouletou opcí, dále nákupy dopravní techniky (Tatra, Pram) či obnovu letištních radiolokátorů. Dále byl zmíněn nákup a obnova útočných pušek BREN a pistolí Phantom, konkrétně 12 341 souprav pušek a 9 162 pistolí. V oblasti výstrojní byla uzavřena smlouva za 1,2 miliardy korun na všechny typy výstroje vojáka. S ohledem na zachování operability byla uzavřena smlouva za 10,8 miliard korun na servis a modernizaci letecké techniky a za 1,17 miliard Kč na servis vybrané pozemní techniky. Za všechny tyto nákupy, servisy a modernizace bylo vynaloženo 42 miliard Kč.

V tomto roce se předpokládá uzavření smluv na nákup 20 kusů kolových obrněných vozidel Pandur, 62 kusů obrněných vozů Titus 6x6, 40+40 lehkých obrněných vozidel CBRN, dále modernizace samohybných houfnic Dana a nákup protiletadlových přenosných kompletů RBS-70NG. Dále bude zajištěna komplexní smlouva pro servis vrtulníků Mi, nákup 3D mobilních radiolokátorů MADR a nová akvizice v podobě výběru víceúčelového vrtulníku pro potřeby Armády ČR. Zahájena bude i příprava projektů pásového obrněného vozidla pěchoty, protiletadlového kompletu SHORAD a 155mm děla.

Soubory ke stažení

Prezentace TK MO - leden 2016 1641 kB

Průměrné hodnocení (5 hlasů): 3.4, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Z tiskové konference Z tiskové konference Z tiskové konference
  • Ministr obrany Martin Stropnický Ministr obrany Martin Stropnický Ministr obrany Martin Stropnický
  • Armádní generál Josef Bečvář Armádní generál Josef Bečvář Armádní generál Josef Bečvář
  • Náměstek Pavel Beran, v pozadí náměstek Daniel Koštoval Náměstek Pavel Beran, v pozadí náměstek Daniel Koštoval Náměstek Pavel Beran, v pozadí…
  • Náměstek Tomáš Kuchta Náměstek Tomáš Kuchta Náměstek Tomáš Kuchta


TISKOVÁ KONFERENCE MO
Autor: J. Kouba
Nahrává se přehrávač videa ...
Tisková konference ministra obrany

Autor: Michal Voska