Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na pořízení 80 chemických lehkých obrněných vozidel Iveco

Autor: Jana Zechmeisterová, tiskové oddělení MO

Náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Daniel Koštoval dnes společně s ředitelem Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) Pavlem Čudou podepsal smlouvu na dodávky celkem 80 lehkých obrněných vozidel (LOV) Iveco pro chemické specialisty Armády České republiky celkem za více než 5 miliard korun.

„Jednou z mých hlavních priorit je modernizace armádní techniky. Nová lehká obrněná vozidla zvýší schopnosti našich chemiků, kteří jsou po právu považováni nejen v Severoatlantické alianci za jedny z nejlepších ve svém oboru,” komentoval důležitý krok ministr obrany Lubomír Metnar.

Dva typy chemických LOV (S-LOV-CBRN I a S-LOV-CBRN II) po 40 kusech získá resort od státního podniku Vojenský výzkumný ústav (VVÚ), jenž úspěšně vyvinul prototypy těchto vozidel už v roce 2014.

Vláda byla o zakázce informována v červenci 2017. Resort MO si nechal udělat dva znalecké posudky, podle nichž je cena zakázky obvyklá. Následně ji schválilo kolegium MO 26. července 2018. Do výzbroje AČR pak vozidla v celkové hodnotě 5,111 mld. Kč s DPH dodá VVÚ v letech 2020-22.

Pořízení LOV Iveco je od začátku roku 2016 svým objemem největší zakázkou ve prospěch státního podniku spadajícího pod resort MO. Celkem se státními podniky v uvedeném období uzavřel resort 14 smluv přesahujících hodnotu 100 milionů Kč včetně DPH o celkovém objemu 12,3 mld. Kč.