Mezinárodní konference VHÚ připomněla události první světové války

Autor: Miroslav Šindelář

Obraz událostí během válečného roku 1917 byl hlavním tématem již čtvrté mezinárodní konference, kterou pořádal Vojenský historický ústav Praha (VHÚ) v úterý 19. září v Poslanecké sněmovně. Letošní ročník se koná pod názvem Revoluce ve válce, společnost v revoluci.

 Mezinárodní konference historiků v Poslanecké sněmovně

Oficiálního zahájení se zúčastnili také náměstkyně pro řízení sekce právní MO Alena Netolická spolu s náčelníkem Generálního štábu AČR armádním generálem Josefem Bečvářem. Po úvodním slově ředitele VHÚ plukovníka Aleše Knížka, který přivítal hosty z téměř celého světa, se slova ujala ředitelka odborného útvaru předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Monika Hermannová.

Poté vystoupila náměstkyně ministra obrany Alena Netolická, která jménem ministra obrany Martina Stropnického poděkovala plukovníkovi Aleši Knížkovi, řediteli VHÚ Praha, a jeho kolegům za již čtvrtý ročník konference věnované válečným událostem let 1914 - 1818.

Klíčové historické období

„Velice si této práce vážím. Je zcela zjevné, že toto klíčové historické období pro celý průběh 20. století nebylo formálně odbyto jednou akcí. Velkoryse se tak nabízí našim historikům a badatelům, ale i jejich zahraničním kolegům možnost prezentovat v široké tematické škále jejich aktuální poznatky a objevy,“ uvedla náměstkyně Alena Netolická.

Přelomový válečný rok 1917 přivedl do boje USA a vyvedl z něj Rusko. Nechybělo mnoho, aby tábor Dohody na podzim opustila Itálie, jíž otřásl debakl u Caporetta. Vojensko-technické inovace ruku v ruce s novými metodami boje usilovaly o zvrat situace na frontách a nových dimenzí nabral i boj o srdce a mysli obyvatel válčících států. Ten zasahoval na místě nejzranitelnějším, když napadal vůli, odhodlání i loajalitu. A právě tato témata řešili v průběhu konference její účastníci. Ti do Prahy přicestovali z Austrálie, USA, Izraele, ze zemí, kterých se přímo dotkla 1. světová válka, i těch vzdálenějších.

Konference končí ve středu 20. září v podvečer, nicméně pro její účastníky Vojenský historický ústav Praha připravil ještě na čtvrteční dopoledne komentovanou prohlídku Národního památníku na Vítkově.