Medaile nejlepšímu oštěpaři všech dob

Autor: Věra Černá

Příslušníci Armádního sportovního centra Dukla, atlet Jan Železný a trenér kanoistiky Vratislav Odvárko obdrželi z rukou náměstka ministra pro personalistiku Michaela Hrbaty ocenění za službu v resortu obrany.

Major Jan Železný, který působí v resortu obrany deset let, převzal medaili Za službu v ozbrojených silách ČR II. stupně.

Během své oštěpařské kariéry se rodák z Mladé Boleslavi stal majitelem tří zlatých medailí z olympijských her v Barceloně, Atlantě a Aténách. Třikrát vybojoval titul mistra světa a v roce 1992 se stal vítězem Světového poháru. Jako první český oštěpař překonal hranici 90 m a je držitelem světového rekordu 98,48 m. V roce 2000 byl v Monte Carlu jako první Čech vyhlášen nejlepším atletem světa a Evropy. V roce 2006 mu mezinárodní atletická federace IAAF udělila cenu Distinguished Career Award za celoživotní přínos sportu.

V současnosti Jan Železný působí v Armádním sportovním centru Dukla jako trenér oštěpu a po letošní atletické sezoně se stal trenérem také naší nejlepší oštěpařky Barbory Špotákové.

Majoru Vratislavovi Odvárkovi, který působí v resortu obrany pět let, předal náměstek Hrbata medaili Za službu v ozbrojených silách ČR III. stupně.

Vratislav Odvárko jako vedoucí trenér oddílu kanoistiky dosáhl se svými svěřenci v letošní sezoně mimořádného úspěchu. Ve světových soutěžích – mistrovství světa, mistrovství Evropy a akademické mistrovství světa - získali celkem devět medailí.