Martin Stropnický jednal s velvyslancem Saúdské Arábie

Autor: Jan Pejšek, tiskový mluvčí MO

Ministr obrany Martin Stropnický dnes přijal velvyslance Království Saúdské Arábie v ČR Abdullaha Al Alsheikha. Hlavním tématem schůzky byla spolupráce obou zemí v oblasti obrany a zbrojního průmyslu.

V úvodu jednání velvyslanec poukázal na negativní dopad paušálního vnímání víry na potenciál vzájemné spolupráce. Martin Stropnický v odpovědi uvedl, že „Saúdská Arábie je velmi důležitým hráčem na Blízkém východě“ a že máme jednoznačný zájem bilaterální vztahy dále rozvíjet.

Velvyslanec informoval o připravenosti saúdské strany podepsat memorandum o spolupráci, jehož text navrhlo české Ministerstvo obrany. K podpisu by mohlo dojít při příležitosti návštěvy, na kterou pozval do ČR Martin Stropnický saúdského prvního místopředsedu vlády a ministra obrany korunního prince Salmana bin Abdula Azize Al Sauda.

„Jsme připraveni předvést své vojenské kapacity a schopnosti, stejně jako potenciál firem českého obranného průmyslu,“ shrnul ministr. „Konkrétní možnosti spolupráce se rýsují již nyní. Saúdská Arábie pořizuje několik stovek automobilů Tatra a požádala nás o pomoc při výcviku řidičů. Jsme připraveni saúdské armádě vyjít vstříc,“ doplnil Martin Stropnický.

Abdullah Al Alsheikh během rozhovoru projevil zájem i o spolupráci v oblasti pasivních sledovacích systémů. Možnosti spolupráce se nabízejí například i u komodit, jako jsou letištní radiolokátory nebo ruční zbraně.