Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Martin Stropnický jednal s velvyslancem Saúdské Arábie

Martin Stropnický jednal s velvyslancem Saúdské Arábie

13.6.2014 • Ministr obrany Martin Stropnický dnes přijal velvyslance Království Saúdské Arábie v ČR Abdullaha Al Alsheikha. Hlavním tématem schůzky byla spolupráce obou zemí v oblasti obrany a zbrojního průmyslu.

V úvodu jednání velvyslanec poukázal na negativní dopad paušálního vnímání víry na potenciál vzájemné spolupráce. Martin Stropnický v odpovědi uvedl, že „Saúdská Arábie je velmi důležitým hráčem na Blízkém východě“ a že máme jednoznačný zájem bilaterální vztahy dále rozvíjet.

Velvyslanec informoval o připravenosti saúdské strany podepsat memorandum o spolupráci, jehož text navrhlo české Ministerstvo obrany. K podpisu by mohlo dojít při příležitosti návštěvy, na kterou pozval do ČR Martin Stropnický saúdského prvního místopředsedu vlády a ministra obrany korunního prince Salmana bin Abdula Azize Al Sauda.

„Jsme připraveni předvést své vojenské kapacity a schopnosti, stejně jako potenciál firem českého obranného průmyslu,“ shrnul ministr. „Konkrétní možnosti spolupráce se rýsují již nyní. Saúdská Arábie pořizuje několik stovek automobilů Tatra a požádala nás o pomoc při výcviku řidičů. Jsme připraveni saúdské armádě vyjít vstříc,“ doplnil Martin Stropnický.

Abdullah Al Alsheikh během rozhovoru projevil zájem i o spolupráci v oblasti pasivních sledovacích systémů. Možnosti spolupráce se nabízejí například i u komodit, jako jsou letištní radiolokátory nebo ruční zbraně.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Martin Stropnický jednal s velvyslancem Saúdské Arábie 1 Martin Stropnický jednal s velvyslancem Saúdské Arábie 1 Martin Stropnický jednal s…
  • Martin Stropnický jednal s velvyslancem Saúdské Arábie 2 Martin Stropnický jednal s velvyslancem Saúdské Arábie 2 Martin Stropnický jednal s…
  • Martin Stropnický jednal s velvyslancem Saúdské Arábie 3 Martin Stropnický jednal s velvyslancem Saúdské Arábie 3 Martin Stropnický jednal s…

Autor: Jan Pejšek, tiskový mluvčí MO