Liberečtí chemici při POKOSu studenty učili, jak si mohou vyrobit ochrannou masku

Autor: nrtm. Pavel Tichý, zastupující TID 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany

Ukázka bojového umění MUSADO, vojenská technika, první pomoc, ale také přednáška o zahraničních misích. Nejen to čekalo tento týden na studenty Střední školy gastronomie a služeb v Liberci a na žáky základní školy v České Lípě, kam zavítali zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany a vojáci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v rámci projektu Příprava občanů k obraně státu (POKOS).

POKOS pod taktovkou libereckých chemiků

Během programu vojáci dětem ukázali sebeobranu při napadení násilníkem. Nechyběla ani podrobná prohlídka vojenské techniky, výstroje a zbraní. Kromě toho děti měly možnost nasadit si ochrannou masku a vyzkoušet si protichemický oblek. U toho se však neobešly bez asistence profesionálů.

„První se vždycky nandávají kalhoty, ale boty si nechej. Vrchní díl si natáhni až ke krku,“ radil zkušený chemik četař Roman Jech v průběhu výkladu o zbraních hromadného ničení a ochranných maskách. „Ochranné masky si můžeme pořídit u specializovaných prodejců, ovšem nejsou levné,“ vysvětlil s tím, že si lze vyrobit i improvizované ochranné pomůcky. Ty mohou například ochránit oči, dýchací cesty i kůži před účinky chlóru a čpavku.

Evakuační zavazadlo

„Použít k tomu můžeme běžné věci, jako jsou pláštěnka, funkční bunda s kapucí, čepice, holínky, šátek, ručník, igelitové sáčky, potápěčské brýle, gumové rukavice, lepicí pásku a provázky,“ vyjmenoval četař Miloš Tyl.

Děti se také mimo jiné dozvěděly, co patří do evakuačního zavazadla. Na dva až tři dny včetně trvanlivých potravin a pitné vody si mají zabalit peníze, osobní doklady, léky, hygienické potřeby, oblečení, ale také vybavení na spaní i společenské hry. Zavazadlo by nemělo vážit více než 25 kilogramů.

Vojáci poté studenty seznámili s působením armády v zahraničních misích a naučili je, jak se co nejúčelněji a nejefektivněji chovat v krizových situacích.

Nechyběly ani informace o historii kasáren, které jsou v Liberci od roku 1867, ani o uplatnění příslušníků 31. pluku radiační chemické a biologické ochrany doma a v zahraničí v rámci spolupráce s koaličními partnery a při nasazení v zahraničních misích.