Lékaři v pondělí rozhodnou o dalším postupu léčby Alexandra Vondry

Autor: Jan Pejšek, tiskový mluvčí MO

Deník Blesk dnes na titulní straně a straně dvě zveřejnil fotografie ministra obrany Alexandra Vondry z Ústřední vojenské nemocnice a spekulace o tom, že jeho hospitalizace je jen zástěrkou, aby se nemohl zúčastnit mimořádné schůze Poslanecké sněmovny.

Ze strany autorky Pavlíny Kosové se jedná jednoznačně o fabulaci a hon za senzací. Problémy Alexandra Vondry s páteří jsou dlouhodobé a ambulantně do ÚVN docházel již řadu týdnů před svou hospitalizací v pátek 29. dubna 2011.

Alexandr Vondra má stanoven léčebný program. Mimo jiné podstupuje v pravidelných intervalech léčbu v podobě infuzí uvolňujících páteřní svalstvo a rehabilitační cvičení. Léčebný režim ale nevyžaduje čtyřiadvacetihodinové setrvání na lůžku.

Fotografie zveřejněné Bleskem dokládají pouze to, že stejně jako jakýkoliv jiný pacient využil i Alexandr Vondra možnost opustit pokoj a projít se na čerstvém vzduchu po areálu nemocnice.

Autorka má pravdu, že se ministr obrany v pondělí 2. května 2011 zúčastnil zasedání Bezpečnostní rady státu. Projednávala se totiž Bílá kniha o obraně. Tedy dokument, jehož vytvoření bylo jednou z hlavních priorit Alexandra Vondry po nástupu do funkce. Jednání BRS trvalo zhruba hodinu a hned poté se ministr vrátil do ÚVN.

V případě mimořádné schůze Sněmovny ale nešlo předvídat délku jejího trvání, zřejmě by se jednalo o několikahodinový maratón. Na rozdíl od autorky článku poslanci a poslankyně zdravotní potíže Alexandra Vondry pochopili a schůzi odložili na červen.

V pondělí 9. května 2011 rozhodnou lékaři ÚVN Praha o dalším postupu léčby a o tom, zda nebude nutná operace.