Křest knih veteránů druhé světové války

Při příležitosti 65. výročí osvobození Československa uspořádala Univerzita obrany v úterý 4. května 2010 v Brně slavnostní křest knih veteránů druhé světové války.

Křtu dvou knih vzpomínek účastníků druhého odboje byli přítomni samotní autoři publikací, kteří žijí ve Velké Británii, a v těchto dnech jsou čestnými hosty květnových oslav konce 2. světové války ve své původní vlasti.

První kniha nese název „Vzpomínky veterána“. Napsal ji plukovník ve výslužbě Josef Novák, příslušník čs. obrněné brigády v Anglii. Vyznamenal se v bojích u Dunkerque. Po roce 1948 emigroval do Velké Británie, ale dodnes zůstal přesvědčeným vlastencem.

Autorem druhé knihy „Paměti“ je plukovník ve výslužbě Arnošt Polák, příslušník 311. čs. bombardovací perutě RAF. Jeho dílo se od většiny literatury liší svým přístupem k tématu. Nepředkládá totiž vzpomínky a reflexe stárnoucího letce, ale je ojedinělou skládankou autentických dobových postřehů kluků a mladých mužů, kteří nasazovali své životy za naši vlast.

Kmotry publikací se stali senátor Parlamentu ČR Miloš Janeček, rektor-velitel Univerzity obrany brigádní generál v záloze Rudolf Urban, starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka a ředitel Amerického centra při Velvyslanectví USA v Praze Miroslav Konvalina. Vedle mnoha hostů se křtu zúčastnili studenti UO a také syn Josefa Nováka, Antonín Novák.

Obě publikace vydala Univerzita Palackého v Olomouci a na jejich vzniku se podíleli historikové docent Karel Konečný z Filozofické fakulty Univerzity Palackého a docent František Hanzlík z katedry řízení lidských zdrojů Fakulty ekonomiky a managementu Univerzity obrany. A poněvadž se křest uskutečnil v jihomoravské metropoli, křtilo se tradiční moravskou slivovicí.

Když byl o slovo požádán jeden z autorů Josef Novák, řekl: „Moc bych si přál, aby tu teď byli moji kamarádi, kteří statečně padli za války.“ Ve velmi dobré kondici se se všemi přivítal i druhý autor Arnošt Polák. „Mám radost, že se s vámi mohu setkat. Když jedu do Anglie, jedu domů. A když sem, tak také domů,“ uvedl tento veterán 2. světové války.

Foto: Zdeňka Dubová

Autor: podpraporčice Jiřina Polcrová, Univerzita obrany