Karla Šlechtová: Mým cílem je vystrojit vojáka a vyzbrojit Armádu ČR

Autor: redakce

Ministryně obrany Karla Šlechtová diskutovala dnes v Otázkách Václava Moravce s Janem Bartoškem (KDU-ČSL) na téma urychlení akvizic a postavení České republiky v rámci systému NATO. Zdůraznila, že cílem celého resortu je kupovat v praxi ověřené vybavení, a to platí pro malé i velké zakázky, pro balistické vesty i vrtulníky.

Karla Šlechtová:

V diskusi o postupném navyšování výdajů na obranu, které by se měly přes 1,4% HDP v roce 2020 vyšplhat až ke 2% HDP v roce 2024 připomněla, že i to je důvod, proč vláda potřebuje důvěru co nejdříve. Je třeba zrychlit i vojenské akviziční projekty, neboť svou připraveností jsme zavázáni NATO. Rezort obrany není malý, zakázky zde dosahují miliardových rozměrů a jsou ostře sledovány, připomněla.

Česká armáda nemá být útočná, ale chytrá a moderni. Její schopnosti musí být na vysoké úrovni jak v případě válečných konfliktů, tak i při využití v civilních krizích, jakými jsou třeba průmyslové nebo přírodní katastrofy. K tomu je zapotřebí mít dobrou koncepci, dlouhodobou i krátkodobou. "Proto také nebudu v žádném případě podepisovat zakázky jen kvůli tlaku médií nebo politiků," zdůraznila ministryně.

Při debatě o klíčových zakázkách řekla, že v několika týdnech rezort obrany dokončí specifikaci vrtulníků a zahájí akviziční proces. Do finále spěje i zakázka na radary a další významné projekty. Jedním z aktuálních úkolů je i budoucí obsazení pozice náčelńíka Generálního štábu AČR. Své návrhy hodlá v nejbližších dnech Karla Šlechtová projednat s prezidentem republiky.

Na závěr debaty ministryně shrnula své priority: "Mým cílem je vystrojit vojáka, aby byl připraven. Vyzbrojit Armádu České republiky takovou technikou, která splňuje standardy NATO. A ještě se dobře postarat o celý armádní systém v ČR."

ČT 24 Otázky Václava Moravce

Autor: ČT 24

Nahrává se přehrávač videa ...