Kanoistům a kajakářům se na světovém šampionátu dařilo. Vylovili šest medailí

Autor: Ivana Roháčková, ASC Dukla

Zaplněné tribuny po oba finálové dny mistrovství světa v Račicích hnaly rychlostní kanoisty k medailím i bojovným výkonům. Kajakář Josef Dostál a kanoista Martin Fuksa vybojovali tituly mistrů světa na neolympijské trati 500 metrů. Čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Štěrba a Radek Šlouf přidal na pětistovce bronz. Kanoista a kajakáři ASC DUKLA získali v neděli za 26 minut tři další medaile a česká reprezentace si odvezla celkem šest medailí včetně dvou nejcennějších. V sobotu bral na kilometru Fuksa stříbro a bronz Dostál a také deblkajak Havel se Špicarem.

Šest medailí včetně dvou zlatých vylovili na světovém šampionátu kanoisté a kajakáři Dukly

Druhý finálový den se během deseti minut proměnil ve zlatou neděli. Nejdříve se kajakář Josef Dostál stal světovým šampionem na pětistovce, když oslavil své jasné vítězství skokem do vody. „No jo, ale utopil jsem přitom své oblíbené brýle,“ povídal o chvíli později český kajakář Josef Dostál, novopečený světový šampion v závodě na 500 metrů. „Měl jsem je dost rád, ale tohle vítězství je vážně super,“ říkal mistr světa a majitel bronzové medaile ze sobotního finále na 1000 metrů.

Fuksa obhájil zlato na pětistovce

Během pěti minut po dojezdu Dostála vyrazil pro zlatou medaili na stejné trati i kanoista Martin Fuksa a obhájil titul mistra světa z Milána 2015. Na šampionátu byl ještě úspěšnější než Josef Dostál. Kromě zlata z pětistovky vybojoval také stříbro na kilometru. Hnali ho i čeští fanoušci. „Je to naprosto nejspeciálnější pocit, jeden z nejlepších sportovních zážitků, jaké jsem kdy zažil. Bylo to prostě naprosto skvělý, klobouk dolů. Jsem strašně rád, že fanoušci přišli, že nás podporovali. Já si toho strašně vážím," nešetřil chválou Martin Fuksa.

Především po svém stříbrném tažení na kilometru neskrýval slzy dojetí. Medaile z Račic jsou pro něj obrovskou motivací. „Moc se těším na další tvrdou dřinu, na další závody,“ prozradil.

Bronz pro kajaky

Nově složený čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Štěrba a Radek Šlouf na pětistovce navázal na medailové úspěchy, které sbíral s Josefem Dostálem na kilometru. „Udrželi jsme ohromný standard. Z téhle disciplíny ze Světových pohárů máme dva bronzy a čtvrté místo na mistrovství Evropy," prozradil Štěrba, jehož kolegou z úspěšné posádky je ještě Daniel Havel. Jan Štěrba připomněl, že například mistři Evropy Maďaři se na mistrovství světa do finále nedostali.

Deblkajakáři Špicar a Havel si v sobotu ziskem bronzové medaile před domácím publikem vynahradili zklamání z loňských olympijských her v Riu de Janeiro, kde Havla oslabila střevní viróza a žaludeční problémy. „Skoro celý závod jsem se nedíval a doufal, že to v cíli dopadne. Skoro bych řekl nejlepší jízda, co jsme letos předvedli," líčil Špicar a Havel dodal: „Ve finiši jsem se trochu bál, protože jsem věděl, že Slováci budou mít hodně silný finiš. Ale když jsem viděl, jak Němci vytuhli, říkal jsem si, že už to snad nějak dopadne," vzpomínal na olympijskou atmosféru.

V první desítce

V dalších finálových závodech přidali reprezentanti sedmé, čtyři osmá a deváté místo. Na kilometrové trati závodili ve čtyřkajaku Pavel Davídek, Tomáš Veselý, Lukáš Nepraš a Lukáš Trefil. Ve finále dojeli na osmém místě. Stejné místo obsadili také Petr Fuksa, Daniel Kořínek, Šimon Hájek a Radek Miškovský na čtyřkánoi na kilometru. Kanoistka Jana Ježová si splnila na mistrovství světa všechny cíle – byla ve finále jak na deblkánoi s Lenkou Součkovou, tak na singlu na dvoustovce, kde dojela osmá. Deváté místo na singlkajaku na kilometrové trati patřilo Anně Kožíškové. Sedmé místo vyjel na pětikilometrové trati kanoistů Filip Dvořák, Anna Kožíšková na kajaku skončila osmá.