Kalendář nazvaný Maskáče místo dresů ukazuje sportovce ASC Dukla při výcviku

Autor: Ivana Roháčková a Milan Novotný, ASC Dukla

Konec roku je na dohled, a tak je pomalu čas pověsit na zeď nový kalendář. Ze zaběhnuté tradice nevybočilo v tomto směru Armádní sportovní centrum Dukla, jen špičkoví sportovci jsou představeni jinak, než bývalo obvyklé. Všechno podstatně ostatně prozrazuje název Maskáče místo dresů.

Kalendář MASKÁČE MÍSTO DRESŮ se líbí

Slavnostní křest se uskutečnil v úterý 5. prosince v Kongresovém sálu Domu armády Praha na Vítězném náměstí. Jeho kmotry se stali náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a nejlepší sportovci – vojáci Dukly – oštěpařka kapitánka Barbora Špotáková, skifař kapitán Ondřej Synek, rychlostní kanoisté nadpraporčík Josef Dostál a praporčík Martin Fuksa, moderní pětibojaři praporčíci Natálie Dianová, 
Jan Kuf a Ondřej Polívka. 

V kalendáři jsou zachyceni na povinném přijímači ve Vyškově, kde si každoročně (přesně v letech 2006, 2007, 2015, 2016 a 2017) doplňují vojenské dovednosti odbornou přípravou. V kalendáři se na fotografiích z roku 2006 a 2007 také objevují i bývalí vynikající sportovci jako desetibojaři Roman Šebrle a Tomáš Dvořák či oštěpařská legenda Jan Železný.

K vojákům máme respekt

„Výcvik je součástí naší práce. Je dobře, že si některé věci vyzkoušíme a poznáme, jak armáda funguje a co je v ní důležité. K profesionálním vojákům máme za to, co dělají, velký respekt,“ vyznala se na přední straně kalendáře kapitánka Barbora Špotáková, dvojnásobná olympijská vítězka, mistryně světa a Evropy.

Podobu a ztvárnění kalendáře si pak pochvalovala přímo v sále. „Je jiný než v minulých letech. Žádné velké umění, ale ukazuje nás při výcviku v pořádném vojenském pohybu. Mně se líbí,“ notovala si světová rekordmanka v hodu oštěpem. „S tím musím souhlasit,“ přidal se pětinásobný světový šampion na skifu kapitán Ondřej Synek, jemuž vyhovovalo, že při focení nemusel pózovat. „Nefotilo se v ateliéru, ale pěkně na place a za pochodu,“ konstatoval Ondřej Synek.

Kalendář nazvaný Maskáče místo dresů ocenil náčelník Generálního štábu a závodníkům zároveň přislíbil podporu. „Sportovcům Dukly držím palce. Její spojení s armádou je pro mě velmi důležité. Pomáháme si navzájem i s propagací, abychom s českou vlajkou na rameni dosáhli ve službě vlasti i ve sportovních kláních na vyšší mety,“ uvedl armádní generál Josef Bečvář.