Jsem na vojáky hrdý, viděl jsem je v Afghánistánu

Autor: Ondřej Vetchý, herec

Měl jsem možnost vidět české vojáky v akci v Afghánistánu, kde česká armáda plní svou misi vyplývající z našeho členství v NATO. Musím říct, že jestli můžeme být na něco hrdí, pak jsou to právě tito vojáci Armády České republiky. Před několika týdny jsem viděl na ČT 24 vystoupení odborového předáka Bohumíra Dufka z Asociace samostatných odborů, kde k výčtu toho nejhoršího v České republice přidal mimo jiné i naši armádu.

Kdyby pan Dufek viděl tuto vysoce profesionální, neuvěřitelně odborně vyspělou a nesmírně respektovanou část naší armády v akci, musel by se chytit za nos, omluvit se a hluboce se vojákům poklonit. Neví totiž, o čem mluví. Zároveň velmi pochybuji o tom, že on sám byl kdy v nějaké činnosti absolutní špičkou. Možná, že v odborové činnosti ano. To ale nedokáži posoudit.

Ondřej Vetchý: Vážím si práce vojáků

Zřejmě vůbec neví, že jsme už dávno součástí integrovaného aliančního systému, zajišťujícího nám společnou ochranu. Ta vyplývá nejen z našeho historického sdílení společných hodnot (jak kulturních, tak i duchovních) k hodnotám takzvané západní židovsko-křesťanské civilizace, ale hlavně z toho, že nám nic jiného ani nezbývá. Jsme totiž příliš malí a geograficky příliš atraktivní. Jen ve 20. století jsme se o tom mohli přesvědčit, a to hned dvakrát. Mluvit o něčem, o čem nemá pan Dufek ani páru, tímto zjednodušujícím a paušalizujícím způsobem, je sice v našich krajinách velmi běžné a oblíbené, ale já osobně to považuji, a to už poměrně dlouho, za krajně nezodpovědné a nebezpečné.

(komentář byl zveřejněn v dnešním deníku Právo)