Informace o slavnostní přehlídce pro média

Autor: Odbor komunikace MO

Už v pátek 26. října začnou oslavy 100. výročí vzniku československého samostatného státu. Ministerstvo obrany, Armáda ČR, složky Integrovaného záchranného systému ČR, Městská policie hl. m. Prahy a Celní správa ČR připravily pro návštěvníky třídenní program, který vyvrcholí v neděli 28. října slavnostní přehlídkou na Evropské třídě. Novinářům doporučujeme se na jednotlivé akce akreditovat.

PÁTEK 26. ŘÍJNA - NEDĚLE 28. ŘÍJNA 2018

 • Statická ukázka současné i historické techniky Armády ČR a složek IZS
  Praha, Letenská pláň
Ve dnech 26. až 28. října 2018 se na Letenské pláni v Praze uskuteční třídenní statická ukázka vojenské techniky a techniky Integrovaného záchranného systému ČR (Policie ČR, Hasičský záchranný sbor ČR a Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy), Městské policie hl. m. Prahy a Celní správy ČR od roku 1918 do současnosti. Na Letné se představí celkem 153 kusů současné, historické a speciálních techniky.

Součástí prezentace techniky je také tzv. klidová zóna, která nabídne prezentační a náborové stánky všech zúčastněných složek, krátké dynamické ukázky spolupráce složek IZS, výstavu fotografií z působení českých vojáků v zahraničních operacích „Ten druhý život“ a výstavy k 25. letům Městské policie, 160. letům Zdravotnické záchranné služby ČR a 25. letům Policie ČR. Představí se také Armádní sportovní centrum Dukla včetně rozhovorů s medailisty armádního sportu, či státní podniky MO. Na velkoplošných obrazovkách bude možno zhlédnout prezentační filmy AČR a složek IZS, historické filmy tematicky zaměřené na působení armády na území hl. města Prahy, záznamy přehlídek ozbrojených sil v historii nebo krátké filmy zachycující spolupráci složek IZS během povodní v Praze.

Informace pro sdělovací prostředky:

Pátek 26. října 2018, 16.00 hodin - oficiální zahájení statické ukázky;

Po celou dobu statické ukázky mají média možnost ukázku navštívit, případně si s kontaktní sobou domluvit individuální fototermín s možností rozhovorů.

Kontaktní osoba: majorka Miroslava Štenclová, tel.: 724 801 045, e-mail:stenclom@army.cz

SOBOTA 27. ŘÍJNA 2018

 • Slavnostní vojenská přísaha a složení slibu
  Praha, Hradčanské náměstí
V sobotu 27. října 2018 se od 11.00 hodin na Hradčanském náměstí v Praze uskuteční slavnostní vojenská přísaha vojáků Armády České republiky a nastupujících studentů Univerzity obrany. Spolu s nimi složí slib i noví příslušníci Policie ČR a Hasičského záchranného sboru České republiky.

Vojenská přísaha profesionálních vojáků Armády České republiky je tradiční součástí oslav státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu. Slavnostního ceremoniálu se zúčastní prezident republiky Miloš Zeman, předseda vlády Andrej Babiš, místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček, ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata a další představitelé veřejné správy, bezpečnostních složek a rodinní příslušníci vojáků, policistů a hasičů.

Informace pro sdělovací prostředky:

Sobota 27. října 2018 od 11.00 hodin – slavnostní vojenská přísaha a složení slibu nových příslušníků Policie ČR a Hasičského záchranného sboru – FOTOTERMÍN s možností rozhovorů;

Sraz novinářů do 10.00 hodin ve vyčleněném prostoru před historickým sloupem veřejného osvětlení na Hradčanském náměstí, Praha – Hradčany;

Na akci je požadována akreditace (jméno, příjmení, redakce, telefonní číslo), požadavky zasílejte nejpozději do pátku 26. října 2018 do 12.00 hodin na e-mail: kangs@army.cz, účast přenosových vozů a čas jejich příjezdů oznamte předem níže uvedené kontaktní osobě.

Kontaktní osoba: podplukovník Jindřich Plescher, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR, tel.: 724 463 834, e-mail: kangs@army.cz

NEDĚLE 28. ŘÍJNA 2018

 • Pietní akt u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu
  Praha, Národní památník na Vítkově
V neděli 28. října 2018 v 10.30 hodin se u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu uskuteční na Čestném dvoře Národního památníku v Praze na Vítkově slavnostní pietní akt.

Za resort ministerstva obrany se pietního aktu zúčastní ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata a další představitelé Ministerstva obrany a Armády České republiky.

Informace pro novináře:

Neděle 28. října 2018, 10.30 hodin – pietní akt na Čestném dvoře Národního památníku v Praze na Vítkově – FOTOTERMÍN;

Sraz novinářů: do 9.30 hodin u kašny za zadní stranou budovy Národního památníku na Vítkově, Praha.

Kontaktní osoba: Jiří Caletka, tiskové oddělení MO, tel.: 602 439 219

 • Přehlídka 2018
  Praha, Evropská třída
V neděli 28. října 2008 se za účasti prezidenta České republiky Miloše Zemana, ministra obrany Lubomíra Metnara, náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Aleše Opaty a dalších významných hostů z ČR i ze zahraničí uskuteční od 14.00 do 15.15 hodin na Evropské třídě v Praze 6 přehlídka jednotek a techniky Armády České republiky, Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru ČR, Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, Městské policie hlavního města Prahy, Celní správy ČR a jednotek Hradní stráže a Čestné stráže AČR. Novinkou oproti roku 2008 bude účast Čestné stráže ozbrojených sil Slovenské republiky a čestných jednotek Francie, Spojených států, Velké Británie a Itálie se státními vlajkami. Do přehlídky bude tentokrát zapojena také Aktivní záloha ozbrojených sil ČR.

Do přehlídky je zapojeno celkem 4357 osob a 236 kusů techniky, z toho 3425 vojáků Armády České republiky a 835 příslušníků Integrovaného záchranného systému, Městské policie hl. m. Prahy a Celní správy ČR.

Více informací o Přehlídce 2018 najdete na: www.prehlidka2018.army.cz

Informace pro sdělovací prostředky:

Neděle 28. října 2018, 14.00 až 15.15 hodin - Přehlídka 2018;

Sraz novinářů do 12.45 hodin u pomníku zahraničním vojáků 2. světové války, Vítězné náměstí, Praha 6;

Na akci je nutná AKREDITACE do čtvrtku 25. října 2018 do 12.00 hodin na kontaktním e-mailu: info@army.cz Uvést jméno a příjmení, redakci a číslo novinářského průkazu.

Kontaktní osoby: Jana Zechmeisterová, tiskové oddělení MO, tel.: 973 200 292, 602 592 172, e-mail: info@army.cz, podplukovník Jindřich Plescher, oddělení komunikace s veřejností Kanceláře náčelníka Generálního štábu, tel.: 724 463 834, e-mail: kangs@army.cz