Hračky s vojenskou tematikou vystaveny v Armádním muzeu Žižkov

Autor: Andrej Halada

Malou výstavu hraček především z první poloviny 20. století je nyní možné shlédnout v přízemí Armádního muzea Žižkov. Expozice zde bude umístěna přes vánoční svátky, až do neděle 5. ledna nového roku 2014.

Při pohledu na kovové tančíky, cínové figurky vojáčků, dřevěné modely lodí či letadel si člověk uvědomí, jak mnoho se změnily ve dvacátém století i tak samozřejmé věci, jako jsou dětské hračky. Dnes jsou prakticky všechny hračky vyrobeny z plastových materiálů. I proto mají ale jejich historičtí předchůdci své neopakovatelné kouzlo, dýchá z nich nostalgie ruční řemeslné výroby.

Historické hračky umístěné ve vitrínách v přízemí Armádního muzea Žižkov pocházejí z konce 19. století a z první poloviny století dvacátého. Soubor hraček byl sestaven ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha a z Muzea technických hraček Michala Widenského a Miroslava Smahy.

Jsou zde představeny modely tanků, vozidel, letadel i lodí, ale také soubory cínových vojáků tvořících celé jednotky. Skutečným unikátem je například sestava „Vojenské cvičení Milovice 1936“, která ukazuje tehdejší československou armádu při manévrech. Jedná se o figurky vojáků, techniku včetně tanku, železniční lokomotivy atd. Jde o hračky československé výroby z let 1932-1936, konkrétně od firem Stella, Merkur, Baťa a.s., Durolin, ale také o německou firmu Maerklin.

Dalším neobvyklým i unikátním exponátem je dětský kozácký kroj, který byl vyroben v Československu ve dvacátých letech 20. století. Vedle něj je k vidění několik stolních deskových her – např. námořní a letecká bitva. Dalším komplexním souborem je „Vojenská přehlídka“ obsahující hračky čs. výroby z let 1936-1946 od firem Zbrojovka Brno, Stella či Durolin.

Výstava dětských hraček je v Armádním muzeu Žižkov umístěna do neděle 5. ledna 2014. Muzeum je běžně otevřeno od úterý do neděle od 10.00 do 18.00, přehled otevírací doby během vánočních svátků a na počátku nového roku naleznete ZDE.

  • Více informací o aktivitách Vojenského historického ústavu Praha naleznete na www.vhu.cz