Generálu Peřinovi byl odhalen památník ve tvaru Spitfiru, na němž létal

Autor: (oha)

Před Základní školou generálporučíka Františka Peřiny v pražských Řepích byl ve čtvrtek 6. května 2010 odhalen památník tomuto legendárnímu pilotovi 2. světové války.

Odhalení památníku se zúčastnily významné osobnosti veřejného života včetně předsedy Senátu Přemysla Sobotky, ministra pro evropské záležitosti Juraje Chmiela či pražského primátora Pavla Béma. Za resort obrany věnec k památníku položili náměstek ministra obrany pro zahraničí Jan Fulík, první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR brigádní generál Miroslav Žižka a velitel vzdušných sil brigádní generál Jiří Verner.

„O generálu Peřinovi můžeme říci s jistotou jedno – nebyl to zbabělec a může být příkladem pro nás pro všechny. Nežijeme ve válce, ale mnoho příslušníků české armády ve válce bojuje a jsou tam proto, abychom my zde v Čechách mohli žít v míru. A mohu říci, že mnozí z nich jsou stejně stateční, jako býval generál Peřina za druhé světové války,“ řekl v projevu náměstek ministra obrany Jan Fulík a zakončil: „Je dobře, že se po generálu Peřinovi jmenuje tato škola a doufám, že vy, její studenti, na to jméno budete stejně hrdí, jako na něj jsou pyšní příslušníci 212. taktické letky.“

Datum odhalení památníku, jehož autorem je Tomáš Havránek, nebylo zvoleno náhodně – 6. května 2010 uplynuly čtyři roky od smrti tohoto válečného hrdiny. Památník ve tvaru letounu Spitfire, na němž generál Peřina létal, tvoří dvě ocelové desky. Na té přední je rozvržena kompozice letounu v půdorysu, na zadní desce je prořezána skupinka letadel jako pomyslná letka.

Generálporučík František Peřina

  • Narodil se 8. dubna v obci Morkůvky u Břeclavi.
  • Absolvoval Vojenské letecké učiliště v Prostějově.
  • Po Mnichovu odešel do Polska a později do Francie.
  • Během 2. světové války patřil mezi nejúspěšnější československé stíhače. V září 1940 se stal letcem prestižního letectva RAF, slavné 312. čs. stíhací perutě. Byl vynikajícím pilotem a jako střelec měl znamenitou pověst, přezdívali mu Generál nebe. Proslavil se v bitvách o Francii a Anglii.
  • V roce 1945 se vrátil do Československa, v dubnu 1949 se rozhodl spolu s manželkou Annou emigrovat.
  • Po několika letech strávených v britské RAF a v Kanadě se usadil v USA, odkud se do České republiky vrátil v roce 1993.
  • Od roku 1993 až do své smrti 6. května 2006 žil se svojí manželkou v Praze 17-Řepích.
  • Základní škola generálporučíka Františka Peřiny nese jméno legendárního pilota od září 2002. „Udělal jsem pro náš národ hodně,“ řekl tehdy generál Peřina, „ale takovou poctu jsem nečekal!“