Generál Bartels v Bruselu předal funkci předsedy Vojenského výboru NATO generálu Petru Pavlovi

Autor: Redakce

Generál Knud Bartels se v pátek 26. června rozloučil s Vojenským výborem NATO a po tří a půl letém funkčním období opustil pozici předsedy. Dánského generála ve funkci vystřídal generál Petr Pavel, který do začátku května zastával pozici náčelníka Generálního štábu Armády České republiky.

Generál Bartels ve svém závěrečném vystoupení poděkoval všem členům vojenského výboru za jejich práci při přípravě vojenských doporučení Severoatlantické radě v době svého předsednictví. Generálu Pavlovi pak symbolicky předal předsednické kladívko.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili nejvyšší vojenští představitelé NATO. Generál Bartels poté položil věnec u Památníku padlých spojeneckých vojáků, aby naposledy ocenil ty muže a ženy, kteří přinesli nejvyšší oběť při nasazení v aliančních operacích.

Náčelníci generálních štábů států NATO zvolili generála Knuda Bartelse předsedou Vojenského výboru NATO v září 2011 na zasedání v Seville v době, kdy byl náčelníkem Generálního štábu Ozbrojených sil Dánska. Svůj úřad převzal 2. ledna 2012.

Nástup generála Petra Pavla do funkce předsedy Vojenského výboru představuje důležitý milník v historii NATO. Generál Pavel je prvním zástupcem státu bývalé Varšavské smlouvy, který nastupuje do druhé nejvyšší pozice v Alianci. Ve svém uvítacím projevu generál Pavel vyzdvihl zásluhy generála Bartelse a Vojenského výboru za trvalé poskytování vysoce kvalifikovaných vojenských doporučení Severoatlantické radě. „Jsem si vědom toho, že své funkční období zahajuji pro Alianci v náročné době, kterou charakterizují významné změny v bezpečnostním prostředí,“ uvedl český generál. Dále zdůraznil potřebu ještě efektivnější spolupráce mezi státy NATO, velitelskými stupni a štáby napříč velitelskou strukturou NATO. Ocenil rovněž spolupráci 28 členských států NATO jako jednu z největších výhod Aliance, protože spojuje bohaté zkušenosti a odbornost.

Předseda vojenského výboru je nejvyšší vojenský představitel NATO a nejvyšší spojenecký mluvčí ve všech vojenských záležitostech. Je také hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka NATO a Severoatlantické rady, který předává konsensuální doporučení náčelníků generálních štábů států NATO těm spojeneckým orgánům, které rozhodují o politických záležitostech.

Od roku 1963, kdy předseda vojenského výboru pracuje na plný úvazek a na základě volebního výsledku, tuto pozici zastávalo celkem 17 generálů: Německo (pětkrát), Spojené království (třikrát), Kanada (dvakrát), Norsko (dvakrát), Itálie (dvakrát), Belgie, Nizozemsko a Dánsko (každý jednou).