Den otců s Armádou České republiky oslavily tisíce lidí v parku Ladronka

Autor: Jana Deckerová

Celou neděli 18. června slavili vojáci české armády v pražském parku Ladronka Den otců. Během dne akci navštívilo více než 12 tisíc zájemců, kteří si prohlédli vojenskou techniku, výstroj i výzbroj pozemních sil. Nechyběla ukázka bojového umění a pro nejmenší byly přichystané skákací atrakce. Svátek otců si nenechal ujít ani ministr obrany Martin Stropnický s rodinou.

Den otců s Armádou České republiky oslavily stovky lidí v parku Ladronka

Akci pro příznivce armády připravil odbor komunikace resortu obrany a podílely se na ní také útvary Armády České republiky, Vojenské policie, ASC Dukla, Big Band Ústřední hudby AČR a další vzdělávací a náborové složky resortu obrany. „Je to jedna z našich největších prezentací armády v letošním roce,“ řekl Michal Abrhám, vedoucí oddělení PR odboru komunikace Ministerstva obrany. Dodal, že využití svátku Dne otců bylo ideální příležitostí, jak přilákat hlavně tatínky a jejich děti, aby se přišli podívat na současnou, ale i historickou vojenskou techniku a užili si příjemný den s naší armádou.

Pandur, Kajman i Dana v obležení dětí

„Návštěvníci si tady dnes mohli prohlédnout například kolový obrněný transportér Pandur ze 4. brigády rychlého nasazení, vozidlo Land Rover Kajman, které používají výsadkáři 43. výsadkového praporu z Chrudimi, ale i samohybnou kanónovou houfnici Dana z výzbroje 13. dělostřeleckého pluku. Nechyběla ani průzkumná modifikace vozidla Iveco, která ještě není veřejnosti tak známá,“ vyjmenoval techniku plukovník Jan Šulc, vedoucí oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu Armády České republiky. Mimo jiné se zde představil také 14. pluk logistické podpory s technikou logistickou a podpůrnou a Vojenská policie s ručními zbraněmi a pyrotechnickým robotem. Logistickou podporu zajistilo Posádkové velitelství Praha.

Vojenský guláš ochutnalo více než sedm set návštěvníků

Studenti prvního a druhého ročníku Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany v Moravské Třebové předvedli divákům dynamické ukázky bojového umění Musado. Mnoho dětí pak neodolalo jejich nabídce vyfotit se s nimi, případně udělat si populární „selfíčka“. Pro zpestření programu byl pro nejmenší děti připraven skákací hrad a pro ty větší bungee jumping. Zájemcům o vojenské povolání se věnovali pracovníci Rekrutačního střediska AČR a svůj stánek tu měla i Univerzita obrany Brno. U návštěvníků také zabodoval pravý vojenský guláš z kuchyně Agentury profesního rozvoje a podpory aktivit. „Porcí jsme vydali přes sedm set a podle prázdných talířů všem chutnal,“ ohodnotil kuchař polní kuchyně.

Na Dni otců nechyběli ani házenkáři HC Dukla Praha, kteří pro děti připravili sportovní soutěže. Sběratelé autogramů pak ukořistili podpisy úspěšných armádních sportovců snowboardistky Evy Samkové, atleta Pavla Masláka a moderního pětibojaře Jana Kufa.Ve stánku Vojenských lesů a statků v rámci projektu lesní pedagogiky děti poznávaly přírodu a učily se, jak se v lese chovat a s čím se tam mohou setkat.

Den otců si užili návštěvníci i vojáci

„Je tady plno dětí a rodičů, technika i vojáci jsou v obležení, po vojenském guláši se jen zaprášilo a atmosféra tady na Ladronce je báječná,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický a dodal, že je rád, že se svátek otců v režii Armády České republiky vydařil a užili si ho jak návštěvníci, tak i vojáci. „Za Den otců chci poděkovat všem vojákům i organizátorům z řad zaměstnanců ministerstva, stejně jako návštěvníkům, kteří na Ladronku zavítali. Věřím, že jsme si neděli všichni užili,“ uzavřel Martin Stropnický.

Den otců s Armádou České republiky

Autor: Jakub Horníček

Nahrává se přehrávač videa ...