Chirurg musí trpět touhou být den ze dne dokonalejší, říká doktor Nešpůrek

Autor: Pavel Lang

Miroslav Nešpůrek oslavil devadesátiny. Z jeho osmadvaceti roků vojenské služby (1951 – 1979) jich prožil sedmadvacet v brněnské vojenské nemocnici. Zpočátku jako sekundář, vzápětí byl zástupcem náčelníka a následně náčelníkem chirurgického oddělení. V dlouhé řadě gratulantů nechyběli ani zástupci resortu obrany.

Životní příběh plukovníka ve výslužbě Miroslava Nešpůrka je ojedinělý od samého začátku. Pozastavit se pouze u některých zajímavostí není snadné. Přesto je třeba zdúraznit, že doktor Nešpůrek byl prvním chirurgem v tehdejším Československu, který začal úspěšně operovat játra a slinivku břišní. O této problematice publikoval bezmála třicet vědeckých prací, přičemž některé z nich jsou odbornou veřejností citovány dodnes. Oblast chirurgie, zvláště válečné doznala pod jeho vedením obrovský skok. Nepochybně k tomu přispělo i jeho jednoleté působení na korejském poloostrově v době korejské války (1950 – 1953).

„Miroslav Nešpůrek je člověk, který má současné lékařské generaci stále co říct. U něj se neustále snoubilo vše, co si i dnes představujeme pod pojmem ideální primář - je to výborný manažér a špičkový odborník,“ říká ředitel Vojenské nemocnice Brno plukovník Antonín Vodák.

Slova uznání na adresu dlouholetého vojáka z povolání a primáře chirurgie zaznívají také od ředitele odboru vojenského zdravotnictví MO – náčelníka vojenské zdravotnické služby plukovníka Božetěcha Jurenky, který oslavenci osobně předal čestný odznak Armády České republiky Za zásluhy III. stupně, který mu udělil náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek. „Krédem Miroslava Nešpůrka je, že chirurg musí trpět touhou být den ze dne dokonalejší a že sebeuspokojení chirurga vede ke stagnaci, jejíž úroveň může být přijatelná pro nadřízené a zajistí měsíční mzdu, ale může být nebezpečná pro nemocné, je vyjádřeno de facto vše. Lékařství je velmi dynamicky se rozvíjející obor a uspokojit se s dosaženým bývá začátkem konce,“ konstatuje plukovník Jurenka.

Životní příběh Miroslava Nešpůrka bude zveřejněn v dubnovém čísle resortního časopisu A report.