Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Chemické pokusy oživily branný den v Litvínově

Chemické pokusy oživily branný den v Litvínově

20.4.2017 • Ve středu 19. dubna se bezmála čtyři sta dětí z deseti základních škol sešlo v Litvínově, aby se zúčastnilo pod vedením libereckých chemiků sportovně vzdělávací akce POKOS. Její součástí byl i pochod pro zvýšení fyzické zdatnosti dětí.

Ukázka techniky
Ukázka techniky

Hlavní myšlenkou projektu je seznámit děti i veřejnost s povinnostmi, které nám jako občanům České republiky vyplývají ze vztahu k obraně státu. Protože program opět připravovali chemici, zaměřili se v Litvínově na praktické rady při mimořádných situacích. Není to tak dávno, kdy výbuchy a následný požár v areálu litvínovské chemičky Unipetrol způsobily škody za více než dvanáct miliard korun. Havárie se dostala mezi deset největších průmyslových škod roku 2015 na světě, kdy nebyla na vině příroda.

Výklad, vzhledem k přítomnosti chemické továrny ve městě, zaměřili chemici především na únik čpavku. „Má typicky štiplavý zápach, je velmi dráždivý, způsobuje slzení a poleptání dýchacích cest. Je vhodné se v budově ukrýt ve vyšších patrech, utěsnit dveře, okna a další otvory. Ucpávky by přitom měly být vždy vlhké,“ vysvětluje chemik rotný Jan Urban.

Chemie může být zábavná, ale i nebezpečná

Postupně si děti vyzkoušely celkem deset stanovišť. Největší zájem u žáků vzbudily chemické pokusy. „Hravou formou chceme dětem ukázat, že chemie může být zábavná, ale i nebezpečná. Děti vidí chemii ve škole převážně ve vzorcích, my dětem názorně ukazujeme různé chemické reakce a souvislosti,“ dodává laboratorní specialista, nadrotmistr Vojtěch Chmil.

Kromě chemických pokusů si děti také vyzkoušely, jak poskytnout kamarádovi první pomoc, ujasnily si na mapě světové strany a orientaci v terénu, prověřily si ostrou mušku na střeleckém trenažéru a poměřily si navzájem síly na veslovacím trenažéru a vojenské překážkové dráze. „Našla se spousta nadšenců, kteří se mě vyptávali, jak se stát vojákem z povolání. Vnímám ale, že dnešní generace dětí je na tom s fyzičkou špatně,“ povzdechne si kapitán Petr Šabaka, který dětem radil, jak zdolat překážkovou dráhu. „Myslím si, že na to silově nemám,“ říká s úsměvem Barbora Kůrková, litvínovská žákyně, ale i tak se s vervou pokouší zdolat jednu z překážek.

Odměnou za vědomosti a sportovní výkony byly drobné dárky z odboru komunikace Ministerstva obrany s logem POKOS. Během zajímavého dne žáci také zhlédli ukázku boje zblízka, vyzkoušili si vojenskou výstroj a prozkoumali vojenskou techniku.

Průměrné hodnocení (3 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
 • Protichemická příprava Protichemická příprava Protichemická příprava
 • Chemické pokusy Chemické pokusy Chemické pokusy
 • Zdravotnická příprava Zdravotnická příprava Zdravotnická příprava
 • Práce s mapou Práce s mapou Práce s mapou
 • Překážková dráha Překážková dráha Překážková dráha
 • Improvizovaná nosítka Improvizovaná nosítka Improvizovaná nosítka
 • Ukázka techniky Ukázka techniky Ukázka techniky
 • Střelecký trenažér ASC Dukla Střelecký trenažér ASC Dukla Střelecký trenažér ASC Dukla
 • Vědomostní soutěž Vědomostní soutěž Vědomostní soutěž


POKOS Litvínov
Autor: Česká televize
Nahrává se přehrávač videa ...

Autor: kapitán Jakub Šimíček