Chejen, Chico a Brix vyhledávali drogy při POKOSu na školách v Jičíně a Chlumci

Autor: Eva Zítková a Daniela Hölzelová, OK MO

Projekt POKOS (příprava občanů k obraně státu) pokračoval v úterý 6. února na průmyslové škole v Jičíně a ve středu 7. února na Základní škole v Chlumci nad Cidlinou.

Na školy Královéhradeckého kraje přijeli vojáci z Agentury vojenského zdravotnictví. Studentům a žákům předvedli praktické ukázky ze zdravotní přípravy a prvky první pomoci. Obecenstvo zaujali vojáci i prezentací o vojenských hrozbách, možných chemických, biologických a jaderných útocích a ochraně před nimi.

Tentokrát do zmíněných škol dorazili i čtyřnozí odborníci. Tuto speciální ukázku ocenila například koordinátorka projektu POKOS Daniela Hölzelová z odboru komunikace Ministerstva obrany ČR.

Psi, specialisté na zbraně, výbušniny i drogy

„Služební psy z Centra vojenské kynologie Chotyně nemají možnost vidět všechny děti, za nimiž s POKOSem jezdíme. Psi jsou určeni k tomu, aby uměli vyhledávat ukryté zbraně, výbušniny i drogy,“ vysvětlila koordinátorka projektu.

Její slova krátce poté potvrdila i psí trojice. „Tříletý německý ovčák Brix je specialistou na vyhledávání drog. Zatímco v Jičíně předvedl svůj vynikající čich v těsné třídě plné studentů, na chlumecké základní škole měl k dispozici celou velkou tělocvičnu. Brix tam prokázal, že zvládne vyhledat omamné látky ukryté jak v zavazadlech, tak třeba ve štěrbinách pod podlahou nebo i ve výškách, kam sotva dosáhne,“ popsala ukázku Daniela Hölzelová. „Do Jičína přijel hledat výbušniny německý ovčák Chico, v Chlumci tuto dovednost předvedl belgický ovčák Chejen,“ dodala.

Fenomén M.A.S.H. stále žije

Jaké jsou úkoly a cíle Agentury vojenského zdravotnictví z Hradce Králové a zkušenosti z nasazení polních nemocnic v zahraničí komentovala kapitánka Lada Ferkálová. Každodenní praxi při nasazení přiblížila střípkem ze zákulisí: „V každé polní nemocnici se dodnes vyskytuje nějaký Hawkeye Pierce, Šťabajzna, Radar a další postavy ze známého seriálu M.A.S.H.,“ sdělila kapitánka Ferkálová.

Brix se svojí psovodkou prokázal, že pro něj není problém ani téměř dvou metrová výška.

Autor: Petr Toman, OK MO

Nahrává se přehrávač videa ...