Českou republiku navštívil lotyšský Velitel Ozbrojených sil generál Leonīds Kalniņš

Autor: mjr. Vlastimila Cyprisová, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb Armády České republiky

Velitel Ozbrojených sil Lotyšské republiky generálporučík Leonīds Kalniņš je ve dnech 20. až 21. února na oficiální návštěvě České republiky. V úterý dopoledne hosta na Čestném dvoře Národního památníku v Praze na Vítkově přivítal náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář.

Českou republiku navštívil lotyšský Velitel Ozbrojených sil generál Leonīds Kalniņš

Poté generálové jednali na Generálním štábu AČR o dalším rozvoji vzájemné spolupráce obou armád. Zaměřili se na zapojení Armády ČR do projektů v rámci stálé strukturované spolupráce PESCO a účast jednotek v bojových uskupeních posílené předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence) NATO na území pobaltských států. Hovořili také o dopadu adaptace nové velitelské struktury NATO na systém velení a řízení obou armád.

Během úvodních prezentací představily obě armády svoji strukturu, schopnosti a působení v koaličních silách. Vize armády v nejbližších letech nastínil generál Bečvář: „V souladu s Koncepcí výstavby Armády ČR plánujeme v příštích letech navýšit počty vojáků, zaměříme se na modernizaci hlavních druhů vojenské techniky, jako je nové dělo, náhrada vozidel BVP, pořízení víceúčelových vrtulníků nebo přezbrojení novým druhem středního tanku.“

Do Pobaltí budou vyslány dvě jednotky

Generál Kalniņš ocenil konkrétní příspěvek České republiky v rámci eFP. V polovině roku budou do Pobaltí vyslány dvě jednotky. Minometná četa bude nasazena v sestavě bojového uskupení pod velením Kanady v Lotyšsku a mechanizovaná rota pod velením Německa v Litvě.

„Účast České republiky v eFP je logickým krokem v posílení aktivit ve prospěch bezpečnosti a obrany východního křídla NATO. Tímto způsobem je tak viditelně demonstrován a posílen závazek kolektivní obrany členských států NATO zakotvený v článku 5 Severoatlantické smlouvy,“ zhodnotil generál Bečvář.

V odpoledních hodinách přijala velitele Ozbrojených sil Lotyšské republiky ministryně obrany Karla Šlechtová. Během rozhovoru se vrátili k tématům nedávného zasedání ministrů obrany v Bruselu, kde ministryně Šlechtová jednala o spolupráci v oblasti obrany se svým litevským protějškem. Ministryně obrany ocenila zájem lotyšské delegace navštívit podniky českého obranného průmyslu a podpořila účast v aliančních misích, jako je například posílená předsunutá přítomnost v Lotyšsku a Litvě.

Lotyšská delegace navštíví vybrané firmy

„Český příspěvek v Pobaltí je výrazný a bude činit téměř 300 vojáků. Splníme tím naše spojenecké závazky a současně půjde o dobrou příležitost k rozvoji spolupráce jak ve vojenské oblasti, tak i v oblasti obranného průmyslu,“ upřesnila ministryně Šlechtová.

Ve středu se lotyšská delegace setká se zástupci Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu a navštíví vybrané firmy.


  • Posílená předsunutá přítomnost eFP (Enhanced Forward Presence) je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu NATO z července 2016.
  • Spočívá v ustavení čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu, po jednom v každé zemi: v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie.
  • Konkrétní vojenský příspěvek vyjadřuje odhodlání členských států NATO společně bránit suverenitu a teritoriální integritu spojenců na východním křídle Aliance.