Česká republika má zájem zapojit malé a střední podniky do přeshraniční spolupráce

Autor: Jakub Fajnor, tiskové oddělení MO

Budoucí úloha Evropské unie jako globálního aktéra a její vztahy se světovými velmocemi jako jsou Rusko a USA, boj s terorismem i s ním spojené konflikty v okolí Evropy, které zhoršují vztahy mezi zeměmi Blízkého východu. To byla hlavní témata Mnichovské bezpečnostní konference, které se 16. a 17. února zúčastnila ministryně obrany Karla Šlechtová.

Ministryně obrany v Mnichově

„Konference následovala po zasedání ministrů obrany NATO v Bruselu, kde jsme o pár dní dříve řešili zásadní věci pro Českou republiku i celý svět. Na to konference v Mnichově skvěle navázala a já beru jako výsadu, že jsem se mohla zúčastnit události, která sdružuje největší špičky politického i vojenského světa," řekla ministryně obrany Karla Šlechtová. V Mnichově v pátek převzala ministryně v české delegaci vůdčí reprezentativní roli poté, co ze zdravotních důvodů odřekl cestu předseda vlády Andrej Babiš.

Za jeden z nejpřínosnějších vkladů označila ministryně úvodní páteční promluvy jejích kolegyň z Německa Ursuly von der Leyenové a Francie Florence Parlyové. „Je velice zajímavé, že obě mají jiný pohled na obrannou spolupráci EU a NATO, ale přesto jsou obě země schopny najít společnou řeč," ocenila ministryně a vypíchla diskusi, kterou vyvolal právě této problematice věnovaný panel "Defence Cooperation in the EU and NATO: More European, More Connected, More Capable?"

Konala se řada bilaterálních jednání

Konference nebyla jen o projevech a oficiálních diskusích předních světových státníků, ale na jejím pozadí se každým rokem konají důležitá bilaterální jednání. Nejvyšší prioritu pro českou stranu mělo setkání s polskou eurokomisařkou Elzbietou Bienkowskou, jejímž portfoliem je vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky.

„Poděkovala jsem za zájem o setkání se mnou a s eurokomisařkou probrala zapojení českého obrannému průmyslu do EDF i na poli výzkumu a vývoje. Zároveň jsem jejím prostřednictvím Evropskou komisi ujistila, že Česká republika má velký zájem o široké zapojení malých a středních podniků do přeshraniční spolupráce," komentovala jednání ministryně obrany.

Ministryně obrany jednala také se švédským protějškem Peterem Hultqvistem, s nímž Česko pojí především bojové letouny JAS-39 Gripen. „Se Švédskem udržujeme oboustranně prospěšné strategické partnerství. Vlajkovou lodí naší obranné spolupráce je oblast vzdušných sil a ochrana proti zbraním hromadného ničení. Věřím, že za mého působení bude spolupráce vzkvétat," vysvětlila ministryně Šlechtová s tím, že Česká republika i Švédsko chtějí obranou spolupráci dále posilovat.

Účastnily se stovky vrcholných představitelů

Na okraj konference se ministryně obrany potkala také se svým slovenským kolegou z obranného resortu Peterem Gajdošem.

Bezpečnostní konference, která je největší událostí svého druhu nejméně na evropském kontinentu, se účastnily stovky vrcholných představitelů států. Za vše je možné jmenovat generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, generálního tajemníka OSN Antonio Guterrese, předsedu Evropské komise Jean-Claude Junckera, izraelského premiéra Benjamina Netanjahu, ministra obrany USA Jamese Mattise, národního bezpečnostního poradce prezidenta USA Donalda Trumpa generála H.R. McMastera, či naopak představitele východoevropského prostoru ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka a mnoho dalších.