Celostátní kolo soutěže EUROPA SECURA 2018 vyhráli příbramští gymnazisté

Autor: Mjr. Miroslava Štenclová

Celostátní finále 11. ročníku soutěže Europa Secura 2018 pro střední školy skončilo včera ve vojenském zařízení Valdek v CHKO Brdy. Zúčastnilo se ho celkem 42 studentů ze všech krajů České republiky. Europa Secura je soutěž o Evropské unii a bezpečnostní politice pro studenty středních škol a jejím organizátorem byl Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.

Celostátní kolo soutěže EUROPA SECURA 2018 vyhráli příbramští gymnazisté

Vítězem soutěže se po velmi náročném týdnu plném výzev stali reprezentanti Gymnázia Příbram ze Středočeského kraje ve složení Marie Vestenická, Jaroslav Zíval a Zdeněk Kubát. Všichni účastníci si vyzkoušeli, jaké je to poznat hranice svých možností. Na samé dno si sáhli například při více než třicetikilometrovém pochodu.

Na druhém místě skončily studentky z Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické z Vyškova z Jihomoravského kraje ve složení Anna Zadražilová, Tereza Holzerová a Tereza Jedličková. „Máme rády výzvy. Původně jsme se s ostatními vůbec neznali a dnes víme, že se na sebe můžeme vzájemně spolehnout,“ zhodnotila Tereza Jedličková.

Studenti utužili týmového ducha

Třetí místo patřilo studentům Gymnázia Sokolov z Karlovarského kraje, jmenovitě Adamu Solomko, Janku Nestrojilovi a Martinu Onakovi. Všichni účastníci se shodli, že akce přispěla k rozvoji jejich strategického uvažování a k utužení týmového ducha.

„Všechna tři vítězná družstva pojedou na konci června na třídenní studijní cestu do Bruselu, kde navštíví instituce Evropské unie a seznámí se s jejím fungováním. Cesta se uskuteční díky podpoře Zastoupení Evropské komise v ČR, které celý program cesty připravuje,“ konstatoval Martin Vokálek, koordinátor projektu.

Zavítali k dělostřelcům do Jinců

Spoluorganizátorem celostátního kola bylo i Ministerstvo obrany ČR a Armáda České republiky zastoupená 13. dělostřeleckým plukem, 15. ženijním plukem, 103. centrem CIMIC PSYOPS a příslušníky Vojenské policie. Jako bonus byla pro studenty v pátek připravena návštěva 13. dělostřeleckého pluku, kde se seznámili s činností útvaru a prohlédli si jeho techniku a výzbroj.