Celostátní kolo soutěže EUROPA SECURA 2018 vyhráli příbramští gymnazisté

Autor: Mjr. Miroslava Štenclová

Celostátní finále 11. ročníku soutěže Europa Secura 2018 pro střední školy skončilo včera ve vojenském zařízení Valdek v CHKO Brdy. Zúčastnilo se ho celkem 42 studentů ze všech krajů České republiky. Europa Secura je soutěž o Evropské unii a bezpečnostní politice pro studenty středních škol a jejím organizátorem byl Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.

Vítězem soutěže se po velmi náročném týdnu plném výzev stali reprezentanti Gymnázia Příbram ze Středočeského kraje ve složení Marie Vestenická, Jaroslav Zíval a Zdeněk Kubát. Všichni účastníci si vyzkoušeli, jaké je to poznat hranice svých možností. Na samé dno si sáhli například při více než třicetikilometrovém pochodu.

Na druhém místě skončily studentky z Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické z Vyškova z Jihomoravského kraje ve složení Anna Zadražilová, Tereza Holzerová a Tereza Jedličková. „Máme rády výzvy. Původně jsme se s ostatními vůbec neznali a dnes víme, že se na sebe můžeme vzájemně spolehnout,“ zhodnotila Tereza Jedličková.

Studenti utužili týmového ducha

Třetí místo patřilo studentům Gymnázia Sokolov z Karlovarského kraje, jmenovitě Adamu Solomko, Janku Nestrojilovi a Martinu Onakovi. Všichni účastníci se shodli, že akce přispěla k rozvoji jejich strategického uvažování a k utužení týmového ducha.

„Všechna tři vítězná družstva pojedou na konci června na třídenní studijní cestu do Bruselu, kde navštíví instituce Evropské unie a seznámí se s jejím fungováním. Cesta se uskuteční díky podpoře Zastoupení Evropské komise v ČR, které celý program cesty připravuje,“ konstatoval Martin Vokálek, koordinátor projektu.

Zavítali k dělostřelcům do Jinců

Spoluorganizátorem celostátního kola bylo i Ministerstvo obrany ČR a Armáda České republiky zastoupená 13. dělostřeleckým plukem, 15. ženijním plukem, 103. centrem CIMIC PSYOPS a příslušníky Vojenské policie. Jako bonus byla pro studenty v pátek připravena návštěva 13. dělostřeleckého pluku, kde se seznámili s činností útvaru a prohlédli si jeho techniku a výzbroj.