Vítězné týmy měří síly na celostátním kole soutěže Europa Secura 2018 v Brdech

Autor: majorka Mgr. Miroslava Štenclová, Velitelství pozemních sil

Čtrnáct tříčlenných vítězných týmů středoškoláků z různých koutů České republiky se v pondělí 11. června sjelo do výcvikového zařízení Valdek v Chráněné krajinné oblasti Brdy, aby zde během následujících pěti dnů změřily síly v celostátním kole 11. ročníku soutěže EUROPA SECURA 2018.

Celostátní kolo soutěže EUROPA SECURA 2018 vrcholí v Brdech

Celou akci zahájil koordinátor projektu Martin Vokálek společně se zástupcem Ministerstva obrany ČR Michalem Abrhámem: „Jsme teď jeden tým. A já vám držím palce, ať obstojíte a hlavně, ať si to užijete,“ řekl středoškolákům. Studenti se vzájemně představili a shodli se na tom, že se těší na nové zážitky a setkání s novými lidmi. „Máme rády výzvy,“ usmívala se černovláska z vyškovského gymnázia. Samozřejmostí jsou i obavy: „Asi z neznámého, protože vlastně nevíme, co nás čeká,“ ozývalo se nejčastěji. Celý den se až do večerních hodin odehrával v přátelském duchu, kdy se soutěžící dozvídali nové informace a seznamovali se s tématy celého týdne. Nedílnou součástí byly i teambuildingové aktivity a získávání nových dovedností, které využijí v následujících scénářích.

EUROPA SECURA 2018 je soutěž o Evropské unii a bezpečnostní politice pro studenty středních škol, kterou organizuje Institut pro evropskou politiku EUROPEUM. Do soutěže se v základním kole zapojilo více než tisíc studentů, kteří podstoupili znalostní on-line test. V krajském kole písemně vypracovali a následně obhájili bezpečnostní analýzu konfliktu v daném regionu a vítězové se sešli ve Valdeku při celostátním kole. Zastupují jednotlivé členské státy Evropské unie v rolích jejich diplomatů, kde budou řešit bezpečnostní situaci fiktivní země, na jejímž území se nachází. Na organizaci akce se podílí Ministerstvo obrany ČR a Armáda České republiky.

Úkoly spojené se spoustou náročných překážek spolu s týmem z EUROPEUM zabezpečují vojáci z útvarů pozemních sil – 13. dělostřeleckého pluku, 15. ženijního pluku a 103. centra CIMIC/PSYOPS a příslušníci vojenské policie.