Byl to silný pocit, řekla o zlatém oštěpu mistryně světa Barbora Špotáková

Autor: Ivana Roháčková, ASC Dukla

Královna oštěpu je zpátky na trůnu. Barbora Špotáková ovládla mistrovství světa v Londýně a zaokrouhlila svou fantastickou sbírku medailí. Hvězdná oštěpařka a dvojnásobná olympijská vítězka v úterý získala už desátou medaili.

Byl to silný pocit, řekla o zlatém oštěpu mistryně světa Barbora Špotáková

„Nedokážu to popsat. Je to úžasné, skvělé,“ usmívala se dojatá šestatřicetiletá atletka Dukly Praha s hodností kapitánky.

V metropoli nad Temží vyhrála podruhé mistrovství světa výkonem z druhé série 66,76 metru.

Po závodě se zahalila do vlajky a zapomněla, že se ochladilo. Patnáct stupňů? Nakonec to bylo docela příhodné počasí, byť drobný déšť, který si přála, nepřišel.

Začátek se jí podobně jako v kvalifikaci moc nepovedl – hodila jen 58,48 metru. Trochu se mnozí začali bát dalšího neúspěchu, jaký se z jejího pohledu odehrál na minulém šampionátu v Pekingu. Deváté místo sama označila za zklamání.

Úterní osud byl ovšem jiný. Lepší. Nejlepší. Nejúžasnější. Před druhým pokusem musela chvíli čekat, než ji rozhodčí pustí do sektoru, a pak vypustila oblíbené náčiní do vzdálenosti 66,76 metrů.

Chtěla jsem hodit dál

To znamenalo vedení v soutěži téměř o dva metry. „Bylo to takové zvláštní, pořád jsem chtěla hodit dál. Ale postupně jsem se začala cítit jako v nebi, to bylo prostě neuvěřitelné. Tenhle stadión je prostě moje místo, vlezu sem a jsem úplně klidná, protože vím, že to dobře dopadne. Pořád se mnou musejí soupeřky počítat. Je nádherné, že jsem to dokázala,“ okomentovala Špotáková soutěž.

Třetím pokusem se k ní přiblížila Číňanka Li Lingwei, když zaznamenala 66,25 metru. Ovšem do konce soutěže se na čelním pořadí už nic nezměnilo, a tak Bára Špotáková nastoupila do posledního hodu už jako mistryně světa. Česká atletika se konečně dočkala medaile, a to hned zlaté.

Na stadionu v Londýně Barbora Špotáková před pěti roky také stála na nejvyšším stupni vítězů. Akorát nad stadionem vlála olympijská vlajka a bylo to o den později, přesně 9. srpna 2012. Tehdy se stala olympijskou vítězkou. Podruhé. Tehdy vedla od první série a triumfovala hodem 69,55 metru.

„Nevím, čím to je, ale fakt je tohle můj stadion. Jsem tady neporazitelná a nevím proč," usmívala se mistryně světa s medailí na krku.

Trénuje s Rudolfem Černým

„Myslela jsem si, že bude potřeba hodit daleko víc, než jsem hodila. Proto jsem se tomu tak divila. Pak mi to prostě najednou došlo a vyhrkly mi slzy. Tak silný pocit štěstí jsem dlouho nezažila,“ říkala v mixzoně Špotáková, která hned po závodě děkovala staronovému trenérovi Rudolfu Černému. Ten ji přivedl už ke zlatu na MS v Ósace 2007, pak spolu triumfovali na olympijských hrách v Pekingu.

Koncem sezony 2010 ale Špotáková po špatném roce, ve kterém ji trápil bolavý loket, přešla do tréninkové skupiny Jana Železného. Před dvěma lety se ale opět dohodla s Černým poté, co se s Železným neshodli na další spolupráci, a absolvovala rok přípravy bez trenéra.

„Nějak nám to spolu s Rudou funguje. Evidentně jsem dobře připravená. Jsem odpočatá, mám hodně energie.“