Britský Remembrance Day se tradičně konal na pražských Olšanských hřbitovech

Autor: Miroslav Šindelář

V neděli 12. listopadu se náměstek ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie Jakub Landovský a zástupce ředitele Společného operačního centra MO brigádní generál Štefan Muránský zúčastnili na vojenském pohřebišti Britského společenství národů na Olšanských hřbitovech v Praze vzpomínkového ceremoniálu.

Britský Remembrance Day na pražských Olšanských hřbitovech

Zde položením smutečního věnce Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR uctili památku obětí příslušníků zemí Commonwealthu, které byly zapojeny do bojů ve válečných klonfliktech na straně Velké Británie.

K památníku po krátké modlitbě položili zástupci zemí, které se zúčastnily válečných konfliktů na straně Velké Británie, postupně smuteční věnce. Památce padlých se kromě organizátorů také poklonili například představitelé zastupitelských úřadů Austrálie, Ghany, Jihoafrické republiky, Kanady, Nigérie, Polska či Slovenska.

Za britské velvyslanectví se ceremoniálu zúčastnila velvyslankyně Jan Thompson, nechyběli ani zástupci veteránských organizací - Českého svazu bojovníků za svobodu a Československé obce legionářské.

Setkání, jež je součástí oslav Dne válečných veteránů, každoročně pořádá zastupitelský úřad Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Kromě představitelů Velké Británie se ho účastní i zástupci zemí sdružených ve společenství Commonwealthu. Ti všichni si v tento den připomínají oběť, kterou přinesli stateční muži a ženy ve válečných konfliktech.