Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Britský náčelník generálního štábu jednal s českým protějškem i ministrem obrany

Britský náčelník generálního štábu jednal s českým protějškem i ministrem obrany

1.9.2017 • V pátek 1. září se uskutečnila krátká pracovní návštěva náčelníka Generálního štábu Britských ozbrojených sil Air Chief Marshala Sira Stuarta Peache v České republice.

Z osobního jednání obou náčelníků generálních štábů
Z osobního jednání obou náčelníků generálních štábů

V rámci této návštěvy se zastavil ke krátkému pracovnímu jednání Air Chief Marshal Peach nejprve na Ministerstvu obrany, kde hovořil s ministrem Martinem Stropnickým. Odkud se posléze přesunul na Generální štáb Armády ČR, kde jej přijal jeho náčelník, armádní generál Josef Bečvář.

Po krátkém úvodním neformálním osobním setkání obou náčelníků generálních štábů následovalo společné jednání hosta s představiteli velení Armády České republiky. V jeho úvodu byla pro Air Chief Marshala Peache připravena krátká prezentace o působení Armády České republiky v zahraničních operacích a hotovostních silách. Diskuze se dále zaměřila na alianční aktivity v Pobaltí a na vzájemný přístup k působení v silách alianční předsunuté přítomnosti eFP a vztahy mezi NATO a Ruskem.

Hodnotili nejen bezpečnostní situaci v Sýrii a Iráku

Poté host přítomné seznámil se záměry na posílení britské přítomnosti v misi Resolute Support na území Afghánistánu a se zkušenostmi z působení britských vojáků v rámci mezinárodní koalice v boji proti Daesh v Iráku. Poměrně obšírně se debata věnovala i celkovému hodnocení a predikci vývoje bezpečnostní situace v Sýrii, Iráku a dalších zemích tohoto regionu, vlivu migrační krize ve Středomoří a situaci v Africe. Za velmi důležité označil Air Chief Marshal Peach také další působení koaličních jednotek NATO a EU na Balkáně a zejména spolupráci v Kosovu.

Za bezpečnostní hrozby do budoucna Air Chief Marshal Peach označil v obecné rovině například i nekontrolované šíření vyspělých zbraní a technologií a nebezpečí jejich zneužití, rostoucí schopnosti teroristických organizací, ztrátu kontroly nad identitou osob či narůstající hrozby v kyberprostoru. Na závěr jednání pak Air Chief Marshal Peach zdůraznil, že i po brexitu považuje za velmi důležitou kontinuitu spolupráce Velké Británie v bezpečnostní oblasti nejen s NATO, ale i EU.

„Dnešní vzájemné setkání bylo myslím velmi přínosné a jsem rád, že jsme měli možnost šíře se seznámit s britským pohledem na vývoj bezpečnostní situace ve světě,“ dodal k obsahu jednání náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Ministr obrany Martin Stropnický a britský náčelník generálního štábu Ministr obrany Martin Stropnický a britský náčelník generálního štábu Ministr obrany Martin Stropnický a…
  • Z jednání ministra obrany a britského náčelníka generálního štábu, které se uskutečnilo ve Vojenském salonku Na Valech Z jednání ministra obrany a britského náčelníka generálního štábu, které se uskutečnilo ve Vojenském salonku Na Valech Z jednání ministra obrany a…
  • Z jednání s velením AČR Z jednání s velením AČR Z jednání s velením AČR
  • Závěrečné předání pamětních plaket Závěrečné předání pamětních plaket Závěrečné předání…

Autor: plukovník Jan Šulc