Britská komunita darovala čs. letcům v RAF sochu okřídleného lva

Autor: Pavel Lang

V úterý 17. června 2014 byl v Praze na Klárově slavnostně odhalen památník, který věnovala britská komunita žijící v Praze a Bratislavě Čechům a Slovákům, kteří v letech 1940 až 1945 sloužili v britském královském letectvu (RAF – Royal Air Force). Památník je poctou dvěma a půl tisícům československých letců, kteří v RAF bojovali za osvobození Evropy od nacismu.

Sochu okřídleného lva osobně odhalil a předal Sir Nicholas Soames, poslanec britského parlamentu a bývalý ministr obrany, který je vnukem britského válečného vůdce Sira Winstona Churchilla: „Jejich země byla napadena nemilosrdnými přemožiteli. Nesouhlas byl trestán smrtí. Rozhodující ale bylo, že se jim i přesto podařilo uprchnout a připojit se ke vzdušnému boji proti nacistickému Německu. Tito mladí muži byli ti nejlepší z nejlepších.“

Myšlenka pomníku československým letcům pochází od britské komunity v čele s Euanem Edworthym, který v České republice žije od roku 1994. „Přemýšleli jsme o druhé světové válce a obdivovali jsme neuvěřitelné nasazení československých pilotů, kteří i přes nesmírné překážky vstoupili do řad britského královského letectva. Uvědomili jsme si, že v České republice není žádný památník, který by ukázal, jak moc jsou Britové vděční těmto hrdinům a rozhodli jsme se to napravit,“ konstatoval Euan Edworthy. Britská komunita shromáždila na tento projekt během jednoho měsíce 3,3 milionu korun.

Slavnostního odhalení památníku se zúčastnili nejvyšší představitelé České republiky v čele s předsedou poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Janem Hamáčkem. Delegaci Ministerstva obrany ČR a Generálního štábu Armády ČR vedli ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel.