Blahopřejeme, pane generále!

Autor: Miroslav Šindelář

V sobotu 8. ledna 2011 oslavil 93. narozeniny významný představitel československého zahraničního odboje armádní generál Tomáš Sedláček.

Narodil se ve Vídni a jak s nadsázkou rád připomíná, je jen o málo starší než samostatný stát Čechů a Slováků.

„ Nejmilejší dárek, co jsem kdy dostal, byla šavle. Nebylo to sice k narozeninám, ale k Ježíšku. I tak mě strašně potěšila. Já totiž patřím ke generaci, která šavli nosila. Sice jsem si jí v roce 1938 moc neužil, ale v té době tahle zbraň k důstojníkovi prostě patřila,“ řekl generál Sedláček na dnešní oslavě svých narozenin.

Tomáš Sedláček začínal po základní vojenské službě od píky. Stal se předválečným důstojníkem dělostřelectva a v roce 1938 zažil nelehké dny plné příkoří způsobené vpádem hitlerovských vojsk do republiky.

"Prožil jsem toho ve válce hodně, dnes už žijeme v klidu a míru. Moje přítelkyně se o mě navíc skvěle stará. Mám deset pravnoučat, se kterými se pravidelně navštěvujeme," dodal.

Po roce 1989 je jméno Tomáše Sedláčka skloňováno v souvislosti s obnovou slavných legionářských tradic. Je aktivní v šíření myšlenek legionářů, kteří stáli u zrodu samostatné první republiky.

Dnes je čestným předsedou Československé obce legionářské, čestným občanem mnoha měst doma i v zahraničí. Osobou, která je vážena a vítána, kdekoli se objeví. A jeho další cíl? „Doufám, že se dožiji alespoň kulaté pětadevadesátky," zavtipkoval na závěr.

K významnému životnímu jubileu generálu Sedláčkovi popřáli ve čtvrtek 6. ledna 2010 také náměstek ministra obrany pro personalistiku Michael Hrbata a ředitelka odboru mimoresortní spolupráce Yveta Hlásecká.

Foto: archiv gen. Sedláčka, redakce