Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Blahopřejeme, pane generále!

Blahopřejeme, pane generále!

7.1.2011 • V sobotu 8. ledna 2011 oslavil 93. narozeniny významný představitel československého zahraničního odboje armádní generál Tomáš Sedláček.

Narodil se ve Vídni a jak s nadsázkou rád připomíná, je jen o málo starší než samostatný stát Čechů a Slováků.

„ Nejmilejší dárek, co jsem kdy dostal, byla šavle. Nebylo to sice k narozeninám, ale k Ježíšku. I tak mě strašně potěšila. Já totiž patřím ke generaci, která šavli nosila. Sice jsem si jí v roce 1938 moc neužil, ale v té době tahle zbraň k důstojníkovi prostě patřila,“ řekl generál Sedláček na dnešní oslavě svých narozenin.

Tomáš Sedláček začínal po základní vojenské službě od píky. Stal se předválečným důstojníkem dělostřelectva a v roce 1938 zažil nelehké dny plné příkoří způsobené vpádem hitlerovských vojsk do republiky.

"Prožil jsem toho ve válce hodně, dnes už žijeme v klidu a míru. Moje přítelkyně se o mě navíc skvěle stará. Mám deset pravnoučat, se kterými se pravidelně navštěvujeme," dodal.

Po roce 1989 je jméno Tomáše Sedláčka skloňováno v souvislosti s obnovou slavných legionářských tradic. Je aktivní v šíření myšlenek legionářů, kteří stáli u zrodu samostatné první republiky.

Dnes je čestným předsedou Československé obce legionářské, čestným občanem mnoha měst doma i v zahraničí. Osobou, která je vážena a vítána, kdekoli se objeví. A jeho další cíl? „Doufám, že se dožiji alespoň kulaté pětadevadesátky," zavtipkoval na závěr.

K významnému životnímu jubileu generálu Sedláčkovi popřáli ve čtvrtek 6. ledna 2010 také náměstek ministra obrany pro personalistiku Michael Hrbata a ředitelka odboru mimoresortní spolupráce Yveta Hlásecká.

Foto: archiv gen. Sedláčka, redakce

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Generál Tomáš Sedláček (ilustračmí fotografie) Generál Tomáš Sedláček (ilustračmí fotografie) Generál Tomáš Sedláček…
  • Generál Sedláček a náměstek ministra obrany Michael Hrbata Generál Sedláček a náměstek ministra obrany Michael Hrbata Generál Sedláček a náměstek…
  • Z dnešní oslavy na Posádkovém velitelství Praha Z dnešní oslavy na Posádkovém velitelství Praha Z dnešní oslavy na Posádkovém…
  • Jako student české státní reálky v Praze Jako student české státní reálky v Praze Jako student české státní…
  • Padesátá léta. V roce 1951 byl zatčen, obviněn ze spiknutí a odsouzen na doživotí Padesátá léta. V roce 1951 byl zatčen, obviněn ze spiknutí a odsouzen na doživotí Padesátá léta. V roce 1951 byl…
  • Svatební fotografie z listopadu 1960 Svatební fotografie z listopadu 1960 Svatební fotografie z listopadu…
  • Tomáš Sedláček během pietního aktu v Ležákách Tomáš Sedláček během pietního aktu v Ležákách Tomáš Sedláček během pietního…


Blahopřejeme, pane generále!
Autor: OKP MO

Autor: Miroslav Šindelář