Atleti Dukly v Birminghamu zářili. Maslák završil zlatý hattrick, Staněk má bronz

Autor: Ivana Roháčková, ASC Dukla

Byl to vydařený světový šampionát. Dvě medaile atletů z Dukly – zlato Pavla Masláka ze závodu na 400 metrů a bronz koulaře Tomáše Staňka – jsou pro českou atletiku ve světové konkurenci výborným vysvědčením. V pondělí večer se oba dukláci vrátili z Birminghamu s ozdobami v podobě kapky a měli o čem vyprávět.

Atleti Dukly v Birminghamu zářili. Maslák završil zlatý hattrick, Staněk má bronz

Subtilní čtvrtkař získal na své trati jako první v historii třetí světový titul (má rovněž i tři zlata z evropské haly) a už ho trochu opustil smutek z toho, že vyhrál díky diskvalifikaci dvou rivalů, kteří proběhli cílem před ním. „Dostal jsem zlatou medaili, i když jsem vybojoval bronz. Soupeři porušili pravidla, takže byli právem vyloučeni,“ řekl sedmadvacetiletý svěřenec Dalibora Kupky.

„Byl to ze všech mých titulů ten nejzvláštnější, ale i nejšťastnější,“ přiznal Pavel Maslák, který si prý triumf tentokrát tolik neužil. „Bylo to jiné, než kdybych proběhl cílem jako vítěz,“ pokračoval s tím, že nepočítá s nějakou oslavou titulu. Spíš bude odpočívat.

Maslákovo zlato skončí prozatím v šuplíku

Vítězství – ať už bylo jakékoli - „havířovského draka“ nicméně naladilo na letní sezonu. „Těším se na mistrovství Evropy do Berlína. Věřím, že budu kvalitně připravený a s Óscarem Husillosem (diskvalifikovaný vítěz z Birminghamu - pozn. red.) svedeme vyrovnanou bitvu. Jsem zvědavý, jestli dokáže potvrdit, že je na čtvrtce evropskou jedničkou. Já bych chtěl zase pokořit hranici 45 vteřin. Každopádně to bude tvrdá bitva,“ přemítal halový specialista.

Svou zatím poslední medaili uloží k těm předchozím, tedy do šuplíku. Naskýtá se otázka, proč je nemá kvůli návštěvám vystavené na nějakém čestném místě? „S přítelkyní jsme koupili pozemek a budeme stavět. Až budeme domeček zařizovat, určitě na medaile najdeme vhodné místo. Rád je pak vystavím,“ usmíval se Pavel Maslák.

Staněk si vystaví bronz do vitríny

To Tomáš Staněk má na cenné kovy speciální vitrínku. Jen ji bude muset přeorganizovat, protože světový bronz považuje za cennější medaili než loňské stříbro z HME v Bělehradu. „Je to světová soutěž, a tak medaile musí být nahoře. Jen mě mrzí, že jsem kvůli bolavým zádům nemohl předvést, co ve mně skutečně je. Výkon 21 metrů a 44 centimetrů je vlastně můj nejhorší v sezoně,“ vykládal pražský silák.

„Na posledním tréninku – ještě před odletem do Birminghamu – jsem poznal, že mám neskutečnou formu. I únorový český rekord 22 metrů a 17 centimetrů by mohl padnout, ale při jednom odhodu jsem si bohužel nepatřičně pohnul se zády,“ litoval šestadvacetiletý vrhač.

Závodil s bolestí zad

Nejprve si myslel, že nepůjde o nic vážného a že mu v dějišti šampionátu pomohou fyzioterapeuti. „Jenže pak mě při rozcvičování v zádech píchlo ještě jednou a závodil jsem s omezením. Nebýt toho, myslím, že bych byl schopný bojovat Tomasem Walshem o zlato. Teď si potřebuji dát záda do pořádku a pořádně se připravit na léto,“ přál si svěřenec trenéra Jana Tylčeho.

Jeho myšlenky se rovněž upínají k srpnovému šampionátu starého kontinentu v německé metropoli. „V Berlíně to bude určitě velký souboj s Davidem Storlem,“ zmínil Tomáš Staněk soupeře, který v Birminghamu hodil stejně daleko jako on, ale stříbro bral díky lepšímu druhému výkonu. „Když půjdu do závodu zdravý, odveta se v létě může podařit,“ dodal.


Výsledky atletů ASC DUKLA na HMS:
  • ZLATO Pavel Maslák / 400 m: 46,80 (rozběh), 46,32 (smf), 45,47 finále
  • BRONZ Tomáš Staněk / koule: 21,44 m
  • 5. místo Patrik Šorm, Pavel Maslák s Desenským a Šnajdrem / 4x 400 m 3:04.87 min.
  • 12. Jakub Holuša / 1 500 m: 3:45,84 min.
  • 13. Patrik Šorm / 400 m: 46,99 (rozběh), 47,03 (semifinále)