Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Atleti Dukly kralují světovému oštěpu. Ke zlatu Báry přibylo stříbro Vadlejcha a bronz Frydrycha

Atleti Dukly kralují světovému oštěpu. Ke zlatu Báry přibylo stříbro Vadlejcha a bronz Frydrycha

14.8.2017 • Dvojnásobnou medailovou radost zažila česká atletika předposlední den světového šampionátu v atletice v Londýně ve finále oštěpařů. Jakub Vadlejch vybojoval stříbro a Petr Frydrych přidal bronz. Oba si navíc dokázali v boji o medaile vylepšit osobní rekordy. Se zlatem Barbory Špotákové získali čeští oštěpaři, navíc všichni z jednoho sportovního oddílu Armádního sportovního centra Dukla, kompletní medailovou sbírku.

Jakub Vadlejch a Petr Frydrych
Jakub Vadlejch a Petr Frydrych

Svých prvních medailí z velkého šampionátu se dočkali atleti Dukly Praha Jakub Vadlejch a Petr Frydrych. Vadlejch se stal stříbrným poté, co dokázal při druhém pokusu vylepšit osobní rekord na 89,73 m a nestačil pouze na Němce Johannese Vettera, který se radoval z titulu mistra světa po výkonu 89,89 metru.

Českou radost pak zdvojnásobil v závěrečné pokusu Petr Frydrych, který si dokázal též ve správnou chvíli posunout hodnotu osobního maxima na 88,32 metru a přehodil favorizovaného Němce Thomase Röhlera. Potvrdil tak na MS v Londýně načasovanou formu, kterou ukázal už při kvalifikaci. Navíc Petr Frydrych, který se na šampionát probojoval na poslední chvíli, čekal na vylepšení osobního rekordu neuvěřitelných sedm let.

Jejich trenér, olympijský vítěz a mistr světa v hodu oštěpem Jan Železný už toho ve své závodnické i kariéře zažil mnoho, ale sobotní večer jen tak něco nepřekoná. Vždyť dva české atlety na stupních vítězů viděly jen před 34 lety Helsinky, kdy na čtvrtce doběhla za Jarmilou Kratochvílovou stříbrná Taťána Kocembová a za vítězným diskařem Imrichem Bugárem skončil třetí Gejza Valent.

„Když se trenéra ptali, jaký by byl ideální průběh, říkal, že mít prvního a druhého. Tak má druhého a třetího. Ale myslím, že dostat dvě medaile do jedné skupiny je prostě úžasné,“ říkal Frydrych novinářům v mixzoně.

„Náš trenér je výjimečný. Snaží se nám předat vše, co za ty dlouhé roky nasbíral. Jak pracovat s vlastním tělem, jak být silný v hlavě,“ vyzdvihoval přednosti kouče Vadlejch.

Tři medaile za oštěp! Toho si hodně vážím, říká Železný

Závod svých svěřenců prožíval trenér Jan Železný hned za sektorem na tribuně. Nervózní prý byl už v hotelu, ale neztrácel optimismus. A nemýlil se, Vadlejch s Frydrychem překonávali sebe i soupeře.

„Neskutečný, krásný závod,“ zhodnotila oštěpařská legenda Jan Železný, který svoji sbírku obohatil o dvě trenérské medaile. „Ale nejlepší jsou kluci. Kdyby na to neměli, tak nemám šanci jim pomoct,“ skromně hlásil světový trenér.

„Kuba potvrdil letošní postavení mezi elitou. Kdyby si trochu podržel zadek, hodil by ještě dál. Petr vstal z mrtvých, když se na šampionát dostal posledním závodem. Ve finále to vypadalo, že jde dolů, ale pak se najednou chytil. Před oběma, klobouk dolů,“ dodal Železný.

Jakub Holuša pátým běžcem na světě, od bronzu ho dělilo pouhých 36 setin

Posledním českým atletem, který zasáhl na šampionátu do boje o medaile byl Jakub Holuša. V prvním českém patnáctistovkařském finále na atletickém mistrovství světa po 34 letech se  Holuša neztratil. Pátým místem slaví životní úspěch. Ukázal znovu neskutečné zrychlení, brutální finiš v cílové rovině ale přišel pozdě. Dva metry chyběly k medaili.

Dvojnásobný triumf slaví Keňané, vyhrál lídr letošních tabulek Elijah Manangoi v čase 3:33,61 před Timothym Cheruiyotem.

Jakub Holuša byl teprve druhým Čechem, který se v této disciplíně dostal do finále MS po Janu Kubistovi v roce 1983. Už postup mezi nejlepší pro něj byl životním úspěchem, ale ani ve finále nebyl bez šance a skvělým finišem se prodral na páté místo v čase 3:34,89.

„Včera bych to bral všema dvaceti, ale dnes jsem malinko zklamaný, protože medaili bral Evropan. Ale páté místo je skvělé, kdo by to čekal. Je to ohromný úspěch a je to krásný výsledek,“ hodnotil své vystoupení.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
 • Frydrych a Vadlejch doplnili sbírku oštěpařů Frydrych a Vadlejch doplnili sbírku oštěpařů Frydrych a Vadlejch doplnili…
 • Jakub Holuša - 5. místo na MS 2017 na 1 500 m Jakub Holuša - 5. místo na MS 2017 na 1 500 m Jakub Holuša - 5. místo na MS…
 • Jakub Holuša v závěrečném finiši Jakub Holuša v závěrečném finiši Jakub Holuša v závěrečném…
 • Jakub Holuša běží patnáctistovku Jakub Holuša běží patnáctistovku Jakub Holuša běží…
 • Jakub Vadlejch a Petr Frydrych Jakub Vadlejch a Petr Frydrych Jakub Vadlejch a Petr Frydrych
 • Jakub Vadlejch si veze stříbro Jakub Vadlejch si veze stříbro Jakub Vadlejch si veze stříbro
 • Oštěpářská legenda Jan Železný Oštěpářská legenda Jan Železný Oštěpářská legenda Jan …
 • Oštěpaři slaví světové medaile Oštěpaři slaví světové medaile Oštěpaři slaví světové…
 • Petr Frydrych před pokusem, kterým se dostal na medailovou pozici Petr Frydrych před pokusem, kterým se dostal na medailovou pozici Petr Frydrych před pokusem,…
 • S medailemi Jakub Vadlejch a Petr Frydrych S medailemi Jakub Vadlejch a Petr Frydrych S medailemi Jakub Vadlejch a Petr…

Autor: Ivana Roháčková, ASC Dukla