Armádním sportovcem roku se stal Ondřej Synek, mistr světa ve skifu

Autor: Ivana Roháčková, ASC Dukla

Konferenční sál Domu armády Praha hostil ve čtvrtek 26. října desítky úspěšných sportovních hvězd, z nichž experti vybírali ty nejlepší. Armádním sportovcem roku vyhlásili kapitána Ondřeje Synka, mistra světa ve skifu. Přednost dostal před dalšími letošními šampiony – oštěpařkou Barborou Špotákovou a snowboardistkou Ester Ledeckou.

Armádní sportovec roku 2017

Slavnostního večera se účastnili zástupci Ministerstva obrany ČR v čele s náměstkem ministra Tomášem Kuchtou a armádním generálem Josefem Bečvářem, náčelníkem Generálního štábu AČR.

Skifař Ondřej Synek byl poprvé v kariéře vyhlášen nejlepším armádním sportovcem roku. Letošní mistr světa získal v anketě 472 bodů a o 30 bodů porazil druhou oštěpařku Barboru Špotákovou. Třetí skončila snowboardistka Ester Ledecká.

„Byla to pro mě skvělá sezóna. Po pátém titulu mistra světa jsem moc toužil a obrovskou cenu pro mě má i čtvrté skifařské zlato z evropského šampionátu především proto, že jsem ho vybojoval doma v Račicích. Letošní výsledky jsou pro mě velkou vzpruhou i pro olympijské Tokio, kde bych chtěl kariéru završit. Takové úspěchy dávají novou energii, i když roky nezastavím,“ řekl nejlepší armádní sportovec s tím, že si ocenění pro nejlepšího dukláka velmi považuje a smeká nejen před kolegyněmi, které zůstaly za ním.

Ocenění hokejisté

Velký potlesk sklidili svobodníci Robin Student a Jan Háva, kteří při hokejovém zápase Krajské soutěže mužů Středočeského kraje na zimním stadionu v Kralupech nad Vltavou zachránili těžce zraněnému protihráči z TJ Božetice život. Liboru Votrubovi prořízlo po běžné strážce ostří brusle krk a o jeho životě rozhodovaly sekundy. Profesionální vojáci hrající v týmu Kralup nad Vltavou si však dokázali poradit. Na galavečeru armádního sportovce roku za svůj bleskový čin dostali Cenu fair play od Českého klubu fair play, kterou jim předal přednosta IKEM Jan Pirk, a také plaketu Za záchranu lidského života od náčelníka Generálního štábu armádního generála Josefa Bečváře. 

Nejlepším malým kolektivem byli vyhlášeni rychlostní kanoisté čili posádka čtyřkajaku ve složení Radek Šlouf, Daniel Havel, npor. Jan Štěrba, Jakub Špicar. Nejlepším juniorem se stal skokan na lyžích Viktor Polášek, sportovcem do 23 let byla vyhlášena vodní slalomářka Tereza Fišerová a trenérem roku Milan Doleček, muž, který letos přivedl Ondřeje Synka k titulům mistra světa a Evropy.

Rozloučení s kariérou

Slavnostní vyhlášení bylo i příležitostí k rozloučení s bývalými vynikajícími reprezentanty Dukly. V dalších letech už nebudou v roli závodníků účinkovat moderní pětibojař David Svoboda, paralympijský cyklista Jiří Ježek, vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová. Předčasně ukončil kariéru i skokan na lyžích Jakub Janda, dvojnásobný medailista z MS 2005 a celkového vítěz Světového poháru v sezóně 2005/06, který musel kariéru ukončit, neboť jej preferenční hlasy dostaly do Poslanecké sněmovny.

Došlo také k pokřtění charitativního kalendáře Naděje a legendy na rok 2018, který vznikl ve spolupráci Ministerstva obrany ČR, ASC Dukla a Jedličkova ústavu. Před objektiv renomovaného fotografa Roberta Vana se postavili začínající sportovci s tělesným postižením společně se svými vzory - Imrich Bugár, Jiří Daler, Jan Brumovský, Josef Smolka, Jiří Kotrč, Petr Fuksa, Pavel Benc, Jiří Adam, Jiří Pošík, Jan Kůrka, Václav Chalupa, Kateřina Neumannová a František Halíř.  

Své místo má při vyhlášení Armádního sportovce roku i ocenění nejlepšího sportovce Armády ČR. Stal se jím desátník Marek Štěpán z Centra operačně taktických systémů velení a řízení Lipník nad Bečvou. V kolektivních sportech se stali jedničkami házenkář Jakub Sviták, volejbalista Aleš Správka a fotbalista Filip Rada.

Dojetí Dany Zátopkové

Milý zážitek přinesla gratulace k 95. narozeninám legendární oštěpařky Dany Zátopkové. Vojenský umělecký soubor Ondráš nejdříve dojal Danu Zátopkovou, když jí zahrál její oblíbené písničky V Zarazicách krajní dům a Okolo Hradišťa. Dárky a květinami ji obdarovali její úspěšní následníci oštěpaři Barbora Špotáková, Jan Železný, Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch.

V rámci doprovodného kulturního programu se během slavnostního večera představili ve svých exhibičních blocích i sportovci ASO Dukla různé. Diváky zaujali vítězka Světových her kickboxerka Sandra Mašková, mistr světa v biketrialu Václav Kolář, vicemistryně světa v aerobiku Adéla Citová a zpěvem beachvolejbalistka Magdaléna Dostálová.