Armáda znovu prodává automobily, nabízí i zánovní ženijní dílnu

Autor: Olga Haladová

Dnes vyšel v obchodním věstníku a na stránkách ONNM inzerát na prodej 1 200 kusů převážně kolové techniky. Naposledy armáda vozidla rozprodávala letos v březnu a utržila za ně přes 23 milionů korun.

„Doufám, že budeme úspěšní i tentokrát. Minule se nám podařilo prodat vše, co jsme nabízeli,“ říká ředitel odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman.

Mezi necelými 1 200 kusy kolové techniky jsou osobní a terénní automobily například značek Škoda, Mitsubishi či Jeep, ale také střední a těžká silniční a terénní vozidla. Nechybí ani motocykly a různé typy ženijní a speciální techniky včetně jeřábů, přívěsů či křovinořezů. „V nabídce je i jedna skutečná lahůdka, kompletně vybavená „Ženijní pojízdná dílna 3“. Její součástí je téměř nepoužívaný soustruh, fréza a další vybavení. Celá dílna je ve vynikajícím stavu,“ prozrazuje jeden z pracovníků ONNM Ladislav Crha.

Česká armáda disponuje přibližně 15 tisíci kusy různé techniky, což je podle ministra obrany Alexandra Vondry neúměrně velké množství. Letos má proto resort v plánu rozprodat přibližně 3 tisíce kusů vyřazené techniky a ve stejném trendu chce pokračovat i v budoucnu. Příjmy z prodeje jdou do rozpočtu ministerstva obrany a Josef Lachman doufá, že resortní pokladně přilepší i aktuální výprodej kolové techniky. „Pokud se nám podaří prodat vše, mohli bychom utržit kolem 40 milionů,“ tvrdí.

Nabízenou techniku si mohou koupit firmy nebo fyzické osoby s živnostenským listem. Technika se prodává bez technických průkazů, pohonných hmot a ostatních provozních kapalin. O tom, kdo si vyřazená armádní vozidla odveze, rozhodne výše částky, kterou za jednotlivé kusy budou zájemci ochotní zaplatit.

Bližší podmínky – podrobný seznam techniky – budou zájemcům vydávány po uhrazení nevratného účastnického poplatku buď elektronicky nebo osobně na Ministerstvu obrany – odbor nakládání s nepotřebným majetkem. Poté si zájemci budou moci ve stanovených dnech techniku prohlédnout a v následujících termínech podat návrhy. Bližší informace najdete na www.onnm.army.cz.

Zbavování se nepotřebného majetku je jednou z priorit resortu obrany. Vloni MO získalo z prodeje techniky a nemovitostí cca 400 milionů, letos by rádo utržilo až 1 miliardu korun. V oblasti nemovitého majetku armáda naposledy nabízela například hotelové zařízení Lipno – Hůrka či letiště Všechov u Tábora, v oblasti movitého majetku pak rozprodávala například obrněnou techniku, raketomety, spojovací materiál, sportovní a zařizovací předměty.