Armáda se v předvečer Dne veteránů představila na pražském náměstí Míru

Autor: Miroslav Šindelář

Akce ke Dni válečných veteránů se v pátek 10. listopadu konaly na řadě míst. Jedním z nich bylo i náměstí Míru na Praze 2, kde nejen přehlídku vojenské techniky Armády ČR pořádala tamní městská část.

Armáda České republiky se v předvečer Dne veteránů představila na pražském náměstí Míru

Oficiální odpolední části se zúčastnil náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany ČR Daniel Koštoval a velitel Pozemních sil AČR generálmajor Štefan Kaleta.

„Neúprosný čas nelze zastavit. Stále však máme mezi sebou několik set druhoválečných veteránů. Těch novodobých je více než 13 tisíc. Nikdo z nich, ani z těch věkem pokročilejších, ani z těch o celé generace mladších, nesmí mít ani na okamžik pocit, že na něj jeho vlast zapomněla,“ uvedl v projevu náměstek Daniel Koštoval.

Upozornil, že společně budovaný stát Čechů a Slováků by v roce 1918 nemohl vzniknout, kdyby neměl už před svým oficiálním vyhlášením samostatnosti spolehlivou armádu.

Generál Štefan Kaleta při zahájení oficiální části vzpomínkového setkání připomněl roli současné armády a její účast na zahraničních misích.

Ukázka techniky i výzbroje vojáků

Den válečných veteránů na Praze 2 dva trval od 10 do 18 hodin a během této doby si návštěvníci mohli prohlédnout současnou techniku a výzbroj českých vojáků či se aktivně zapojit do soutěží projektu Příprava občanů k obraně státu (POKOS).

Dopolední část patřila především dětem z mateřských a základních škol z Prahy. Právě jim mohli předvést část své techniky i výzbroje a výstroje vojáci, kteří na pražské náměstí Míru přijeli z Bechyně, Liberce, Strakonic, Tábora či z pražských Dejvic.

Zájem o soutěže byl značný. Avšak nesoutěžily pouze děti. Možností získat nějaký ten propagační předmět se nechala strhnout i řada jejich rodičů a prarodičů, a tak pilně vyplňovali znalostní test.

Do akce se zapojili také příslušníci pěší roty Aktivní zálohy, která působí při Krajském vojenském velitelství Praha - Středočeský kraj.