Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Aliance je spokojena se stavem leteckých základen, které finančně podpořila

Aliance je spokojena se stavem leteckých základen, které finančně podpořila

19.8.2017 • V první polovině tohoto roku provedli zástupci aliančního velitelství vzdušných sil z německého Ramsteinu (HQ AIRCOM) inspekci stavu alianční infrastruktury pořízené prostřednictvím programu bezpečnostních investic NATO (NSIP) na leteckých základnách Čáslav a Náměšť nad Oslavou.

Hangár vystavený na letecké základně v Čáslavi
Hangár vystavený na letecké základně v Čáslavi

V rámci NSIP bylo od roku 1999, kdy se ČR stala členskou zemí Severoatlantické aliance, na našem území vybudováno množství důležitých staveb a zavedena řada unikátních systémů.

Konkrétně na leteckých základnách Čáslav a Náměšť bylo dokončeno 28 společně financovaných projektů za cca 3 mld. Kč zaměřených na rekonstrukci původní a výstavbu nové letištní infrastruktury nezbytné pro bezproblémové společné působení vzdušných sil AČR a NATO.

Mezi nejvýznamnější společně financované projekty patří např. výstavba hangárů letadel a parkovacích ploch, pořízení letištní světlotechniky, záchytných lanových zařízeních, výstavba operačních center letek, skladových kapacit leteckých pohonných hmot a stanovišť testování leteckých motorů.

Stav letištní infrastruktury byl vyhodnocen hako výtečný

Během týden trvající inspekce byl detailně prověřen stav aliancí požadované letištní infrastruktury a její celkový stav byl vyhodnocen jako výtečný.

Na tomto hodnocení mají významný podíl příslušníci oddělení NSIP sekce vyzbrojování a akvizic MO, kteří ve spolupráci s Agenturou hospodaření s nemovitým majetkem (pracoviště Brno) řídí pořízení a modernizaci této infrastruktury, a Velitelství vzdušných sil, které je zodpovědné za následné provozování a údržbu pořízeného majetku.

V současné době se v rámci programu bezpečnostních investic NATO připravuje výstavba nové stanice záchranné a požární techniky na letišti v Čáslavi a rozšíření kapacity muničního skladu na letišti v Náměšti nad Oslavou.

Z dlouhodobého hlediska se pak připravuje komplexní rekonstrukce dráhového systému a letištní světlotechniky pro obě alianční letiště.

Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Hangár vystavený na letecké základně v Čáslavi Hangár vystavený na letecké základně v Čáslavi Hangár vystavený na letecké…
  • Hangár v Náměšti nad Oslavou Hangár v Náměšti nad Oslavou Hangár v Náměšti nad Oslavou
  • Stanoviště testování motorů na 21. základně taktické letectva Čáslav Stanoviště testování motorů na 21. základně taktické letectva Čáslav Stanoviště testování motorů na…
  • Stojánka na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou Stojánka na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou Stojánka na 22. základně…
  • Řídící věž na letišti v Náměšti Řídící věž na letišti v Náměšti Řídící věž na letišti v…

Autor: redakce