Aliance je spokojena se stavem leteckých základen, které finančně podpořila

Autor: redakce

V první polovině tohoto roku provedli zástupci aliančního velitelství vzdušných sil z německého Ramsteinu (HQ AIRCOM) inspekci stavu alianční infrastruktury pořízené prostřednictvím programu bezpečnostních investic NATO (NSIP) na leteckých základnách Čáslav a Náměšť nad Oslavou.

Aliance je spokojena se stavem leteckých základen, které finančně podpořila

V rámci NSIP bylo od roku 1999, kdy se ČR stala členskou zemí Severoatlantické aliance, na našem území vybudováno množství důležitých staveb a zavedena řada unikátních systémů.

Konkrétně na leteckých základnách Čáslav a Náměšť bylo dokončeno 28 společně financovaných projektů za cca 3 mld. Kč zaměřených na rekonstrukci původní a výstavbu nové letištní infrastruktury nezbytné pro bezproblémové společné působení vzdušných sil AČR a NATO.

Mezi nejvýznamnější společně financované projekty patří např. výstavba hangárů letadel a parkovacích ploch, pořízení letištní světlotechniky, záchytných lanových zařízeních, výstavba operačních center letek, skladových kapacit leteckých pohonných hmot a stanovišť testování leteckých motorů.

Stav letištní infrastruktury byl vyhodnocen hako výtečný

Během týden trvající inspekce byl detailně prověřen stav aliancí požadované letištní infrastruktury a její celkový stav byl vyhodnocen jako výtečný.

Na tomto hodnocení mají významný podíl příslušníci oddělení NSIP sekce vyzbrojování a akvizic MO, kteří ve spolupráci s Agenturou hospodaření s nemovitým majetkem (pracoviště Brno) řídí pořízení a modernizaci této infrastruktury, a Velitelství vzdušných sil, které je zodpovědné za následné provozování a údržbu pořízeného majetku.

V současné době se v rámci programu bezpečnostních investic NATO připravuje výstavba nové stanice záchranné a požární techniky na letišti v Čáslavi a rozšíření kapacity muničního skladu na letišti v Náměšti nad Oslavou.

Z dlouhodobého hlediska se pak připravuje komplexní rekonstrukce dráhového systému a letištní světlotechniky pro obě alianční letiště.