Alexandr Vondra: Podporujeme sdílení vojenských schopností

Autor: Olga Haladová

Jednou z cest, jak může česká armáda v budoucnu ušetřit, je zapojit se do projektu sdílení vojenských schopností států Aliance. Po jednání s generálním tajemníkem NATO Rasmussenem to dnes řekl ministr obrany Vondra.

„Je to cesta, kterou Česká republika vnímá i v rámci svého reformního úsilí, jak uspořit prostředky. V kontextu škrtů v obranném rozpočtu je dnes tato iniciativa o to aktuálnější,“ vyjádřil se Alexandr Vondra k iniciativě mnohonárodní spolupráce při pořizování schopností a sdílení kapacit členských zemí NATO.

Armáda se s nedostatkem peněz potýká dlouhodobě. Oproti roku 2009 jí klesl rozpočet o 20 procent na současných 43 miliard, a výhled na další roky neslibuje zlepšení. Před několika měsíci proto ministerstvo obrany zahájilo pilotní program na pořízení munice přes agenturu NAMSA. Podle Vondry musí resort hledat cesty, jak efektivněji pořizovat, a nákupy přes alianční agenturu podle jeho slov slibují úsporu minimálně 15 procent. „Proto touto cestou chceme pokračovat i nadále,“ potvrdil.

V NATO často citovaný výraz Smart Defence, tedy „chytrá obrana“, neznamená pouze společné nákupy vojenské techniky, ale i spolupráci v jiných oblastech. Například při výcviku vojáků, vzdělání nebo pořizování vojenského vybavení. Tady může Česká republika Alianci nabídnout výcvik pilotů. „V rámci států skupiny V4, které tento rok předsedáme, zvažujeme možnosti společného výcviku a vzdělávání,“ prozradil Vondra.

Česká republika by mohla Alianci výrazně pomoci například i v oblasti logistiky. V Praze od roku 2009 funguje mnohonárodní centrum pro koordinaci logistiky, prvek, který by měl společné úsilí o koordinaci logistiky na mezinárodní úrovni podpořit.

Ministr obrany hovořil s generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem také o operaci v Afghánistánu a o procesu tranzice, tedy předání zodpovědnosti za bezpečnost v zemi do rukou místní vlády. Diskutovalo se také o zapojení českých vojáků do mise ISAF, které se v současné chvíli soustředí především na výcvik afghánských bezpečnostních sil.

V Afghánistánu nyní působí přibližně 720 českých vojáků, příští rok už bych jich mělo být o sto méně. Ke konci roku například skončí nasazení české vrtulníkové jednotky v provincii Paktika, v polovině příštího roku se do České republiky vrátí kontingent speciálních sil.

Přestože prioritou české vlády je snižování deficitu státního rozpočtu, ujistil premiér Petr Nečas na odpoledním jednání s generálním tajemníkem NATO, že ČR chce i nadále plnit své spojenecké závazky a že vláda neučiní žádné „neuvážené kroky“, které by plynuly z případného tlaku na rychlé stažení z mise ISAF.

Foto: Úřad vlády ČR