Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » „Říká se, že nikdo není nenahraditelný. Tebe, Imrichu, však nikdo nahradit nedokáže,“ zaznělo na pohřbu generála Gablecha

„Říká se, že nikdo není nenahraditelný. Tebe, Imrichu, však nikdo nahradit nedokáže,“ zaznělo na pohřbu generála Gablecha

29.12.2016 • Ve středu 28. prosince ve 13 hodin se v děkanském chrámu Nanebevzetí panny Marie v Havlíčkově Brodě konalo poslední rozloučení s brigádním generálem Imrichem Gablechem. Jeden z našich posledních letců, který během 2. světové války sloužil v britském Královském letectvu, zemřel 16. prosince ve věku 101 let.

Generál Gablech byl nejstarší československý válečný veterán, hrdina a voják tělem i duší, který nikdy nic nevzdal a nikdy, přes všechny těžké osudové okamžiky, nezahořkl. Ačkoliv se narodil na Slovensku, vždy se cítil jako Čechoslovák. Jeho život nebyl jednoduchý, stejně tak jako další váleční veteráni i on se rozhodl odejít za hranice a bojovat za osvobození Československa. Několikrát byl vyšetřován a vězněn. Rehabilitován byl až po listopadu 1989, kdy byl také vyznamenán vysokými řády a medailemi a povýšen do generálské hodnosti.

Celý generálův život byl spjat s letectvem. Letadla se stala jeho celoživotní vášní a koníčkem. I když sám kvůli svému podlomenému zdraví z pobytu v ruském gulagu posléze ve Velké Británii už létat nemohl, u letectví zůstal v jiných profesích a nikdy mu nezevšednělo. Není proto žádným překvapením, že i na jeho poslední cestě ho doprovodila dvojice letounů JAS- 39 Gripen.

Do chrámu si jeho památku přišli připomenout nejbližší příbuzní, přátelé i váleční veteráni. Pohřbu s vojenskými poctami se zúčastnil také náměstek ministra obrany Daniel Koštoval, náčelník generálního štábu armádní generál Josef Bečvář, vysocí představitelé polské a slovenské armády, členové diplomatického sboru i zástupci státní správy a samosprávy.

Generál Bečvář zdůraznil, že armáda ztrácí v osobě generála Gablecha jednoho z posledních velikánů a přímých účastníků druhé světové války a dodal: „Odešel v úctyhodném věku za svými spolubojovníky, přáteli a blízkými druhy. Věřím, že mu nahoře připravili velkolepou vojenskou leteckou přehlídku se všemi poctami. Zaslouží si je – za to jak žil a jaký byl. Nám nezbývá něž přidat slova uznání a poděkování.“

Během smutečního ceremoniálu promluvili blízcí přátelé generála Gablecha, a to generál Emil Boček a plukovník Eduard Stehlík. „My jsme se s tebou přišli Imrichu rozloučit před tvým posledním letem, ze kterého už není návratu. Budiž čest tvojí památce!“ řekl s neskrývaným dojetím generál Boček.

Smuteční obřad uzavřela „Večerka“ spojená s vystřelením tří čestných salv Čestné stráže Armády ČR. Na závěr zazněla slovenská a česká státní hymna.

Průměrné hodnocení (9 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Pohřeb generála Gablecha 1 Pohřeb generála Gablecha 1 Pohřeb generála Gablecha 1
  • Pohřeb generála Gablecha 2 Pohřeb generála Gablecha 2 Pohřeb generála Gablecha 2
  • Pohřeb generála Gablecha 3 Pohřeb generála Gablecha 3 Pohřeb generála Gablecha 3
  • Pohřeb generála Gablecha 4 Pohřeb generála Gablecha 4 Pohřeb generála Gablecha 4
  • Pohřeb generála Gablecha 5 Pohřeb generála Gablecha 5 Pohřeb generála Gablecha 5
  • Pohřeb generála Gablecha 6 Pohřeb generála Gablecha 6 Pohřeb generála Gablecha 6
  • Pohřeb generála Gablecha 7 Pohřeb generála Gablecha 7 Pohřeb generála Gablecha 7
  • Pohřeb generála Gablecha 8 Pohřeb generála Gablecha 8 Pohřeb generála Gablecha 8

Autor: majorka Denisa Vernerová, oddělení komunikace s veřejností Generální štáb AČR