Oslavy stého výročí založení Československa pojali vojáci na misi v Mali degustačně

Autor: kapitán Zdeněk Sluka, 12. ÚU EUTM Mali

Nejen doma v České republice, ale i daleko v zahraniční operaci si vojáci připomněli významné jubileum 100. výročí založení Československa. Příslušníci 12. úkolového uskupení Armády ČR v misi EUTM Mali, jehož jádro tvoří vojáci minometné baterie ze 41. mechanizovaného praporu Žatec, se sešli společně se svými koaličními partnery na slavnostním nástupu.

Ten se uskutečnil v prostorách hotelu NORD-SUD, které příslušníci úkolového uskupení slavnostně vyzdobili do českých barev. Součástí výzdoby byly informační materiály o historii naší vlasti.

Za přítomnosti hlavních funkcionářů velení mise a honorárního konzula České republiky v Mali Tiécoura Kane zahájil velitel úkolového uskupení kapitán Zdeněk Sluka slavnostní večer. V projevu připomněl všechny důležité historické mezníky vývoje českého a československého státu. Poté všichni přítomní uctili minutou ticha památku štábního praporčíka i. m. Tomáše Procházku, který padl minulé pondělí v Afghánistánu. Slavnostní ceremoniál byl ukončen státní hymnou.

Čeští vojáci připravili pro celé velitelství mise občerstvení, zaměřili se na klasickou českou kuchyni.