Vojenská policie nikdy nešetřila nákup pandurů jako celek

Vojenská policie uvádí na pravou míru informace uvedené dne 5. září 2010 v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Moderátor Václav Moravec v pořadu položil otázku: „Je pravdivá informace a dostala se vám z policejních zdrojů, že například v kauze Pandury šlo o zásadní kompetenční spor mezi Vojenskou policií a mezi státní policií, který státní zástupce vyřešil tak, že celý případ šel Vojenské policii a tím byl zameten pod koberec?”

Na to mu diskutující bývalý ministr vnitra Martin Pecina odpověděl: „O tom já jsem informoval v parlamentu, skutečně ten případ začala vyšetřovat i Policie České republiky i Vojenská policie a příslušný státní zástupce rozhodl, že to má celé vyšetřit Vojenská policie, čili Policii České republiky tato kauza byla odebrána. To je pravda, jak říkám, tu informaci jsem dostal a předal jsem ji na výboru, anebo jsem ji předal dokonce na plénu Poslanecké sněmovny, takže to, co říkáte, je pravda, bylo to odebráno Policii České republiky a předáno Vojenské policii.”

Za Vojenskou policii k tomu uvádím, že tyto informace se nezakládají na pravdě. Ve věci podezření ze spáchání protiprávního jednání spojeného s nákupem obrněných transportérů Pandur prověřovala VP pouze některé dílčí skutečnosti na základě pokynů státního zástupce. Nikdy od Policie České republiky na žádný příkaz nepřevzala šetření celého případu a nikdy jej nevedla.

Autor: major Jan Čermák, tiskový mluvčí Vojenské policie