Válečné hroby v libyjském Benghází jsou již v pořádku

Autor: Vladimír Lukovský, tiskové oddělení MO

Server Parlamentní listy (PL) publikoval dne 16. května 2013 článek Petra Blahuše pod názvem „Badatel šokuje: Muslimové ničí hroby našich hrdinů v Tobruku. Vládo, konej“.

Článek doplněný videem popisuje ničení válečných hrobů spojeneckých vojáků z druhé světové války muslimskými bojovníky, ke kterému mělo dojít v libyjském Tobruku. V článku však chybí důležitá informace, kterou měl jeho autor k dispozici.

K popisovanému incidentu došlo již v únoru 2012 (i video na serveru PL pochází z té doby) nikoliv v Tobruku, ale ve městě Benghází, kdy tam byla situace ještě velmi nepřehledná. Oficiální libyjská místa také odmítla jakýkoli podíl na této politováníhodné události. Podstatné však je, že ve velmi krátké době, již v dubnu 2012, byl hřbitov, kde k incidentu došlo, uveden do pořádku – viz zpráva http://www.cwgc.org/news-events/news/benghazi-cemeteries-tidy-again.aspx.

Informace o hřbitově, včetně informací týkajících se tohoto incidentu, naleznete na http://www.cwgc.org/find-a-cemetery/cemetery/2005100/Benghazi%20War%20Cemetery.