Redakce deníku Aha! ve výše uvedeném článku zcela pominula včerejší vyjádření, které jí poskytlo tiskové oddělení MO.

Redakce deníku Aha! ve výše uvedeném článku zcela pominula včerejší vyjádření, které jí poskytlo tiskové oddělení MO.

Primárním cílem cesty ministra obrany Alexandra Vondry do Asie je návštěva největšího asijského zbrojního veletrhu DEFEXPO INDIA 2012, kterého se zúčastní společně s řadou dalších ministrů obrany. Jak jsme již redakci Aha! včera informovali, cestu nelze vykonat v jiném termínu, protože 29. března bude zmiňovaný veletrh v hlavním městě Indie zahájen.

Pokud jde o cestu do Vietnamu, vzhledem k tomu, že již před dvěma lety pozvala vietnamská strana ministra obrany ČR na reciproční oficiální návštěvu, rozhodl se Alexandr Vondra, mimo jiné i z úsporných důvodů, obě cesty spojit. Jedná se o oficiální návštěvu Vietnamu, všechny náklady, kromě přepravy, tudíž bude hradit vietnamská strana. V průběhu návštěv obou zemí budou podepsány významné dohody v oblasti obranné spolupráce. Indie a Vietnam jsou navíc pro český průmysl významnými exportními zeměmi, proto se cesty zúčastní také tři desítky českých podnikatelů. Cílem jejich cesty bude podpořit nebo získat nové obchodní zakázky. Trhy těchto asijských zemí totiž pro Českou republiku představují možnost jak v dnešní nelehké ekonomické situaci zvýšit český export a vylepšit tak bilanci české ekonomiky.

Závěrem je nutné dodat, že cesty ministrů zahraničí a obrany nebylo možné časově skloubit vzhledem k tomu, že ani u jedné z nich není Vietnam jedinou destinací, se kterou program obou delegací počítá. Navíc ministerstvo zahraničí bylo o plánované cestě ministra obrany do Asie s předstihem informováno.

Jiří Štábl

Tiskové oddělení, Odbor komunikace a propagace,

Ministerstvo obrany České republiky