Reakce na zkreslující článek deníku E15

Autor: Jan Pejšek – mluvčí Ministerstva obrany

Ministerstvo obrany se ohrazuje proti článku uveřejněném v deníku E15 pod názvem „Obrana koupila počítačové licence pětkrát dráž“. Už titulek článku je tendenční a zkreslující.

Pro vysvětlení: Ministerstvo obrany letos koupilo 10 tisíc licencí na software od společnosti Microsoft pro osobní počítače a odpovídající serverovou část za 362 milionů korun, v uplynulých třech letech za licence zaplatilo necelých 72 milionů. Výrazné navýšení prostředků na pořízení systému je způsobené tím, že Ministerstvo obrany vlastní velké množství licencí na výrobcem již nepodporované systémy (zejména Windows XP). Je tak jasné, že musí dojít ke generační obměně systému, což představuje výraznou jednorázovou investici.

Nákup byl navíc realizován prostřednictvím centrálního zadavatele, kterým je Ministerstvo vnitra. To také vyjednalo koncovou cenu.

Autor článku uvádí, že resort obrany pořízený počet licencí nevyužije, protože v příštím roce opustí armádu dva a půl tisíce zaměstnanců. I kdyby byla tato informace pravdivá (počet zaměstnanců, kteří armádu opustí, bude výrazně nižší), v současné době má armáda 21 tisíc vojáků a osm tisíc občanských zaměstnanců. Licence tedy využije beze zbytku.

Dále se článek opírá o vyjádření „odborníků“, kteří nákup licencí kritizují. Názor je v článku ale pouze jeden - Jana Sedláka, který je ovšem sám redaktorem deníku E15. To je podle nás nepřípustné matení čtenářů, navíc ve prospěch intence autora článku.

Sám Sedlák v závěru článku připouští, že výměna systému Windows XP čeká všechna ministerstva. Resort obrany tudíž ničím nevybočuje a pouze podnikl to, co bylo nevyhnutelně nutné.