Reakce na článek serveru novinky.cz

Autor: Martin Stropnický, ministr obrany

Musím reagovat na rozhovor se starostou Lipové Miroslavem Palou, který 5. 12. 2014 uveřejnil server novinky.cz. Jeho výroky jsou totiž plné polopravd a zavádějících sdělení, která se opakovaně objevují v mediálním prostoru.

Poté, co došlo k druhému výbuchu, jsme nejprve měli informace, že pravděpodobně došlo k explozi na místě skladu č. 16, tedy v místě, kde došlo k výbuchu před dvěma měsíci. Postupně se informace upřesňovaly. My jsme okamžitě reagovali a vyslali k areálu armádní vrtulník, aby bylo možné ze vzduchu zjistit, co se vlastně stalo. Zároveň jsme opětovně poskytli bezpilotní prostředky. Až při pohledu z výšky se definitivně potvrdilo, že explodoval sklad číslo 12.

O tom, že s kolegy z Ministerstva obrany a Generálního štábu vyrazím na místo výbuchu, jsem rozhodl ve čtvrtek dopoledne. Na organizaci schůzky se starosty okolních obcí byla zhruba jedna hodina. Konkrétně s panem starostou Palou se nepodařilo spojit. Tvrzení, že jsme někoho nepozvali schválně, je naprosto nesmyslné.

Pan starosta v rozhovoru mluví o chybějícím oplocení. Je ale potřeba rozlišit dva režimy zabezpečení muničních skladů. Ostraha armádního areálu spočívá v ostraze celého perimetru. Oplocený je tak celý pozemek a plot je doplněn kamerami a čidly. Opakovaně upozorňujeme, že areál ve Vrběticích není vojenským areálem, ale jde o civilní sklady, které jsou oplocené každý zvlášť. Každý sklad tak má své vlastní zabezpečení prostřednictvím technických prostředků, které jsou napojené na centrální pult a ostrahu upozorní na jakýkoli problém. Není to tedy tak, že by byl do skladů naprosto volný přístup. Vzhledem k tomu, že jde o areál, kde je uskladněna munice soukromých firem, je také kontrola obsahu muničních skladů a nakládání s uskladněným materiálem výhradně na Policii ČR.

Vojenský technický ústav neměl pro sklady ve Vrběticích další využití, a proto některé z nich v roce 2011 pronajal soukromým subjektům s licencí pro obchodování s vojenským materiálem. Tehdy jsem ministrem obrany nebyl. Je ale na vážné zamyšlení, jestli mají soukromé firmy uskladňovat munici ve státních skladech. Otázkou také je, jestli měly být na Vojenský technický ústav vůbec převedeny.

Jakmile to situace na místě dovolí, bude Policií ČR provedena kontrola všech pronajatých skladů tak, aby se ověřilo, že uložená munice odpovídá tomu, co firmy ve smlouvách deklarovaly. V případě, že bylo překročeno povolené množství munice v jednom objektu nebo byly společně skladovány typy munice, které takto skladovány být nemohou, zasadím se o co nejpřísnější postih vůči odpovědným osobám. Vyvozovat závěry je teď ale předčasné, vyčkejme na výsledky vyšetřování.

Chápu, že situace vyvolala v obyvatelích obcí oprávněné obavy i zvýšené emoce. Z mého jednání se starosty jsem ale měl jasný dojem, že převládá racionální přístup a snaha celou situaci řešit. Spory nebo dokonce osobní útoky nás nikam neposunou.